| MentulaMagna a întrebat:

E posibil să ți se inflameze mâna de la o ciupitură de țânțar? M-a ciupit ceva marți seară, am presupus că țânțar având în vedere că mai aveam alte 20 de semne pe corp, dar una singură de pe antebraț a început să se înroșeasca și să se întindă pe o suprafață mai mare și pare să tot crească (vreo 10 cm are acum). Mi s-au întărit puțin mușchii în zona aia și mă mănâncă teribil de tare.
Sunt oare alergic la țânțari sau m-o fi ciupit altceva (e prima oară când mi se întâmplă)? Credeți că trece de la sine? Pană acum am dezinfectat cu spirt și m-am dat cu baneocin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| varsanofie a răspuns:

Trece de la sine, nu te impacienta happy am pățit și eu. sunt țânțari care odată ce te muscă apar aceste semne, îți recomand să consumi lămâie, un suc de portocale natural, este bun, eu așa m-am împăcat cu ei. Pe de altă parte poate fi un păianjen, ești un pic sensibil, ai nevoie de minerale, consumă multe lichide, sucuri naturale. baftă!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e țânțar, e un păianjăn, trece de la sine peste câteva ore, am pățit și eu, pune o crema ceva dacă te-ai speriat. Dar stai liniștit ca nu-i nimic, păianjeni de casa nu fac nimic grav, aia din jungla sunt letali. Apropo ca sa nu te mai piste țânțarii, păianjeni, etc, îți recomand sa fii cât mai relaxat posibil, și sa nu te gândești la ei, ca ei când vede un om stresat, enervat, se duce la el ca sângele pompează mai rapid și ii atrag acel sânge, iar când ești relaxat ei știu ca ai sânge mai puțin și nu prea sunt atrași, maxim o sa te piste 2-3 la zii, Dar totuși, eu asa fac și nu ma pisca niciodata nimic aproape laughing)
Se mai zice ca unii au sânge de drac, de aceea nu-i pisca laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate a fost vreo viespe sau albina (mai degraba 1) ca albinele nu te prea ataca