| anonim_4396 a întrebat:

Ecografia doppler este acelasi lucru cu tomografia? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| miriam a răspuns:

Nu sunt doua lucruri diferite.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu Ecografia este o metoda de investigatie pe baza de ultrasunete, iar tomografia pe baza de raze X. Ecografia Dopler se foloseste pentru studiul vaselor de sange si a cordului, analizand fluxul de sange, viteza lui si alte caracteristici, pe cand tomografia este o metoda statica, ofera o imagine fixa a organelor examinate.

tundenana
| tundenana a răspuns:

NU! dopplerul evidentiaza arterele si venele din corp... si este de mai multe feluri, iar Tomografia un aparat imens cu raze X care face imagini detaliate a structurilor din organism... adica vede absolut tot din corpul nostru

Bula
| Bula a răspuns:

Ecografia insasi se bazeaza pe efectul Doppler, ca si rasar-ul, dar cu ultrasunete.
Tomografia poate fi de mai multe feluri (radio, izotopic, magnetic etc), dar cu ultrasunete nu prea...

| nicky a răspuns:

Nu eco doppler evidentiaza organul la care ti se face ecografia si tomografia se face la cap.

| Selena a răspuns:

Nu

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Testul Doppler si ecografia Doppler se foloseste stric la Cardiologie! Cu aceste metode se analizeaza structurile coronare si vasele sanguine. Tomografia ( CT ) este tot o metoda de RADIO-imagistica, care arata formatiunile anatomice in format 3D, densitatea osoasa, etc, insa este bazata pe un sistem de iradiere cu raze X. Cea mai buna metoda non-invaziva la momentul de fata este MRI ( RMN ) - Rezonanta magnetica nucleara, care merge pe alt princpui, cel de iradiere cu magnet, care nu afecteaza deloc corpul uman cu exceptia pacientilor care au proteze metalice in corpul uman (tije osoase, valve mitrale, bicuspidale, pace-maker, etc.).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ecograful foloseste ultrasunete iar tomograful rezonanta magnetica pentru a scana.ecograful doopler se foloseste in afectiuni vasculare pentru a afla daca exista reflux, obturare de vene, coaguli de sange si in general observa schimbari ale fluxului sanguin.

| triplui a răspuns:

Ecografia Doppler masoara fluxul de sange (directia, viteza, volumul) din artere sau vene. Face parte din examinarea normala ecografica si nu presupune nicio pregatire suplimentara din partea pacientului. Ecografia Doppler de artere carotide si vertebrale - Arterele de la nivelul gatului sunt foarte importante pentru ca prin ele circula sangele catre creier. Exista situatii in care aceste vase sunt ingustate sau chiar inchise complet, cand se poate interveni pentru a preveni complicatii grave de la nivel cerebral, cum ar fi accidentele vasculare cerebrale (sau AVC-urile). Mai multe gasesti aici : http://www.cardioclinic.ro/......brale.html