| Psh a întrebat:

Ei bine...am o super problema. O voi numi ipohondrie. Mai nou am niste dureri in diferite parti ale capului,si dupa cate am inteles eu,cand ai o durere care persista doar intr-un loc, se poate numi o afectiune. Ideea asta ma face sa ma simt mai bine.Insa in fiecare seara,cand ajung acasa si ma pun in pat imi vin tot felul de ganduri de moarte,de cancer,de toate bolile posibile,si fac conexiuni intre organe,intre dureri,si ajung sa imi fac rau singura psihic,si sa intru in crize de panica. Orice ma doare,eu cred ca este vorba de ceva mai mult decat o simpla intepatura sau durere,ce as putea sa fac in privinta asta? Stiu ca trebuie sa ma adresez unui psiholog,si am spus ca voi face asta, dar aman in fiecare zi.De exemplu,acum o luna si ceva ma durea spatele,de fapt ma intepa, si am facut o radiografie la coloana si bineinteles nu a iesit nimic anormal.Inainte sa fac aceasta radiografie, am avut cele mai negre si urate ganduri.Sunt foarte trista din aceasta cauza sad Mentionez ca pe timpul zilei,cand am anumite activitati nu am nimic,si nu ma gandesc la nimic rau,insa atunci cand raman singura se declanseaza tot felul de ganduri. Ma culc tarziu,ma trezesc tarziu,nu pot sa zic ca nu consum alcool ca as minti, in fiecare vineri si sambata e inevitabil sa nu beau cateva beri. Ma gandesc ca pot fi migrene.Am nevoie de sfaturi.Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DloveS a răspuns:

Eu sunt la medicina, tot ceea ce pot sa iti spun este sa o lasi mai moale.
De obicei studentii invata toate bolile posibile si unii se gandesc ca si ei pot avea si la un mic amanunt fac caz pana ce chiar se imbolnavesc.
S-au facut stiudii si s-a demonstrat ca o persoana se imbolnaveste din cauza psihicului.
Daca chiar te deranjeaza ceva, consideri ca ai vreo problema fie ea o simpla intepatura durere sau orice altceva asemanator mai bine du-te la un control, la un medic care te controleaza din cap pana in picioare dai 50 lei sau 0lei cu bilet de trimite si iti spune sigur daca e ceva.
Nu merita sa faci radiografii aiurea sa iti strici mai rau organismul.
Mult succes in continuare.
scuze pentru erorile gramaticale.

1 răspuns:
| KodrutZ a răspuns:

Sint dureri de prea bine astea ale tale. Ia si culca-te devreme, scularea la maxim 7, fuga la munca, un pic de stres, si sa vezi cum uiti de toate bazaconiile astea.