| An89 a întrebat:

Este adevărat că avortul provoacă infertilitate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Infertilitatea in niciun caz, insa in cazul unui avort efectuat prin metoda chiuretarii in 2-3% din cazurile in urma unei manopere gresite/prost efectuate de care medic, uterul poate fi ranit in asa masura incat uterl sa devina impropriu dezvoltarii unei sarcini viitoare. In prezent intr-o proportie din ce in ce mai mare, avortul se efectueaza prin metoda medicamentoasa, cea prin care uterul nu este atins si astfel dispare orice posibilitate de a se produce ''accidentele'' care pot sa apara in cazul avortului efectuat prin aspiratie cu pompa de vid si mai ales al celui efectuat manual prin chiuretare.

11 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Chiuretajele repetate conduc, nu la infertilitate, ci la incapacitatea de a susține o sarcină, datorită faptului că vătămează iremediabil trompele microscopice care fixează un ovul fecundat și care, ulterior se transformă într-o legătură între corpul mamei și făt.
Restul anticoncepționalelor, pastilelor de a doua zi, slăbesc capacitatea de reproducere.

| Catrice a răspuns:

Este.

| sabin89 a răspuns:

Mai degrabă provoacă infidelitate.

| Sofer a răspuns:

Nu face avort.

| An89 explică (pentru Sofer):

Nu sunt în cazul în care sa fac avort. Doamne ferește! Am văzut un story pe intragram cum ca nu ar produce și am cautat și pe net și am văzut tot felul de femei care spuneau ca produce și eram doar curioasă laughing.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, au existat cazuri. sad

| badpanda a răspuns:

Cauta pe internet avort -cancer san.

| h379m3973423 a răspuns:

Bună,
Nu, dar ai șanse să nu mai faci unul sau să se nască următorul cu probleme. Până la urmă este anormal, nenatural să faci avort.

| HelpingHands a răspuns:

Avortul este, în primul rand o crima. Dacă tu ai fi fost acel fetus cum ar fi fost? Fiind o cruzime împotriva naturii are repercursiuni. Există varianta adopției.

| lulufunny6766 a răspuns:

Nu provoaca infertilitate, este doar un mit!