| MaiiaAna a întrebat:

Este adevarat ca daca iti tunzi genele acestea vor creste mai mari? Sau e doar un mit? Stiti pe cineva care a incercat?
Multumesc anticipat :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| YoYoXoXoXD a răspuns:

Oamenii au păreri diferite... Unii spun că e fals, alţii consideră tăierea genelor un mod de a le face mai mari.
După părerea mea, este doar un mit.
Dacă te interesează, am citit că pentru regenerarea genelor sunt recomandate mai degrabă uleiul de ricin si vitamina A...

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Faceam smecheria asta in adolescenta, cand mi se parea ca am genele prea lungi, prea zburdalnice (tot voiam sa le aduc la aceeasi lungime, sa le cumintesc...eh, ce vremuri! of, of...). Dar nu, stai linistita, nu-ti vor creste mai lungi decat ar fi normal. Ii vei avea tot la fel.
Deci tot uleiul de ricin e mai bun...

| adriangabor92 a răspuns:

Da

| ELLSSA a răspuns:

Incearca,daca vrei sa le ai "mari".

| LilyOfTheValley a răspuns:

Nu iti recomand sa le tai(tunzi) dar mai bine da le cu ulei de ricin si atunci sa vezi ce lungi o sa devina

| friday a răspuns:

OMG ce prostie! Sa nu faci niciodata asa cevastraight face

| Smokaraieee a răspuns:

In primul' rand nu e mit rolling on the floor...e doar o minciuna happy!

| barbiedoll_2931 a răspuns:

Nu incerk asa ceva ca s'ar putea sa ramai fara ele... un mic sfat...

| sara_8272 a răspuns:

Asa ceva nu se face...genele protejeaza ochiul si orice tentativa de taiere nu e primita bine de catre el.Este doar un mit stupid!

| ellysees3004 a răspuns:

E adevarat.
Insa trebuie sa ai grija sa nu ti le tunzi prea tare. poate fi foarte deranjant la clipire. Eu asa am procedat anul trecut si am fost multumita de rezultate, insa am asociat cu uleiul de rinin. Ma dadeam in fiecare seara inainte de culcare cu un betisor cu vata (pentru urechi) imbibat in uleiul de ricin...
aaa si am mai auzit pe undeva ca cel mai potrivit anotimp pentru a face asta ar fi primavara... ritmul de crestere al firului de par, in general este sporit in aceasta perioada

| dollydee a răspuns:

Sa nu faci prostia sa le tunzi...nu mai mult de un milimetru. Eu am citit undeva ce genele se tund o data pe an, primavara de preferat, pentru a se regenera varfurile. Daca vrei sa iti creasa, foloseste ulei de ricin. Te dai in fiecare seara pe gene cu o pensula sau un betisor de urechi, timp de 2-3 saptamani. Uleiul il gasesti la farmacie si nu este deloc scump. Eu am folosit si a dat rezultate. Succes!

| nyna a răspuns:

Da este adevarat. daca le tai varfurile primavara, elo vor creste mai lungi. daca vrei sa le ai mai lungi poti folosi si ulei de ricin

| yully a răspuns:

Daca iti tunzi genele pot sa nu iti mai creasca. stiu pe cineva care a patit asta

| Marci a răspuns:

Este f fals mai ales ca sunt intr-o zona f delicata nu este adevarat fals

| AlexandraAliAlia a răspuns:

Da e adevarat a incercat si matusa mea.