| LittleRedDress a întrebat:

Este adevarat ca in unele cazuri sigmatismul ( sasaiala) nu se poate corecta? Dece? Adica, de exemplu, daca eu sunt sasaita si e mostenire de familie nu pot scapa de asta? Ce are gura altora si gura mea nu are?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AndreiKZ a răspuns:

Si eu am un coleg sasait si se duce la logoped sau ceva de genu.
Nu sunt sigur.

| PeFuga a răspuns:

Se poate corecta daca mergi la un medic logoped. Eu nu am incercat lucrul asta, eu doar evit cuvintele care ma pun in dificultate si multa lume nu observa sasaiala ("sa se sesizeze", "salam sasesc", etc). Oricum, nu este o mostenire ci pur si simplu trebuie sa te invete cineva cum sa folosesti cavitatea bucala pentru a pronunta corect sunetele. Asta va face logopedul daca vei merge la el.

| OnuOnulică a răspuns:

Evident că se poate corecta. Însă totul cu foarte multă muncă, exerciții și multe ore de dicție. În câțiva ani se poate corecta.