| PringAloe a întrebat:

Este adevarat ca medicamentul "Nurofen" ataca ficatul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Orice chestie bazata pe ibuprofen o face. In general medicamentele de sinteza iti solicita suplimentar rinichii si ficatul. De aia e bine pe cit posibil sa le eviti, in special ca ibuprofenul ca antiinflamator are ceva alternative naturiste destul de bune, cum ar fi usturoiul.

2 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Toate ataca. De preferat nu pe stomacul gol si fara exagerari.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Orice medicament este procesat de ficat.