| Tanasiri a întrebat:

Este bine sa consumi zilnic 1000 de calorii? (P.S. Eu consum 1000 de calorii/zi si nu ma simt înfometata )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Depinde de constitutia ta, de cate kg ai, cata miscare faci si care e scopul tau cu dieta asta hipocalorica. Chiar daca vrei sa slabesti 1000 de calorii pe zi e foarte putin pentru o persoana activa.

Metabolismul bazal e ~1cal/ora/kg, deci o persoana de 60 de kg are nevoie de ~1400cal doar pentru ca sa ii functioneze normal toate organele. Bineinteles ca daca scazi sub 1400 incepi sa consumi din rezerve (tesut adipos) si slabesti. Dar daca scazi foarte mult sub metabolismul bazal si mai faci si miscare corpul nu are de unde sa mai ia, incepe sa ia din muschi iar daca il soliciti si nu ii dai de mancare o sa inceapa sa sufere, si primul care sufera este creierul, nu celulita, nu burta, nu muschiul ci creierul.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si daca bei un litru de apa iti da senzatie de saturatie.
Caloriile sunt necesare pentru functionarea organismului tau. Daca sunt in plus, atunci se depun sub forma de rezerve de grasime. Daca sunt in minus, se consuma din rezerve necesarul, ducand la slabire.
Totul depinde de consumul de calorii pe care le face organismul tau.
Pentru un corp de 70 Kg care sta culcat la pat, consumul zilnic este de cca 700 clorii, doar pentru mentinerea vietii.
O persoana care munceste intens fizic toata ziua, necesarul de calorii poate depasi 3Kcalorii.

| Adry05 a răspuns:

Nu vad de ce n-ar fi ok cat timp nu te infometezi. Depinde si de greutate si inaltime. Calculeaza online cate calorii ar trebui sa te mananci daca te intereseaza, dar eu sincer nu tin cont de aspectul asta. Mananc cat simt ca am nevoie in ziua respectiva.

| MihaelaDart a răspuns:

Depinde de varsta, constitutia ta, kg pe care le ai... eu tinand o dieta low-carb consum zi de zi intre 1000-1200 calori si nu ma simt infometata absolut deloc.

| elenamaria11021 a răspuns:

Buna!
http://www.gymsport.ro/cate-calorii-trebuie-sa-consum-zilnic/

Nu stiu daca este ceva corect, dar sper sa iti fie de ajutor.
O seara frumoasa!