| Mindfulness a întrebat:

Este cineva care a studiat neurologia pe aici? Eu am agorafobie,o anxietate extrema in public,și când sunt foarte anxios, stresat îmi tremură față de la emoții și îmi joaca sprâncenele,e imposibil sa controlez acestea reacții,de altfel îmi tremură tot corpul și capul,cel mai mult mă deranjează că îmi tremură capul că îmi strică imaginea peste tot,îmi compromite imaginea! E un tremur teribil,nici în Parkinson nu vezi așa reacții fizice de severe! La baza e agorafobia cauza principala! De ce se manifestă atât de înfiorător agorafobia,adică mi se pare exagerat sa îmi tremure față și sprâncenele,sa mă vadă o mulțime de oameni pe strada așa,mă face să mă simt ultimul terminat! Cum pot măcar estompa aceste reacții fizice? Am văzut că doar Xanax mă ajută,dar câteodată nici măcar Xanax atât de severe sunt reacțiile! Cred că foarte puțini se confruntă cu o anxietate atât de gravă! Ce as putea sa fac că nu pot nici ieși din casă și să mă pot angaja,e o frica extraordinar de mare in momentul când ieși din casă! Este agorafobia atât de gravă,de ce tremur in ultimul hal? Acum sunt in casa și nu tremur deloc,doar când ies din casa se întâmplă! Nu îmi permit de psihoterapie! Ce exerciții sau tehnici de relaxare ar trebui sa fac? De ce îmi tremură sprâncenele și fața câteodată in public? Capul am înțeles ca e normal de la anxietate dar față și sprâncenele mi se pare prea mult! Cred că sunt suspect de tremur esențial de la naștere,acest tremur esențial generează în contextul agorafobiei că reacțiile fizice ( tremurul) sa fie atât de severe? Sau nu amplifica simptomele agorafobiei tremurul esențial,nu are nici o corelație!? Sa iau toate viața Xanax? Vad că nu am nici o șansă să lupt fara tratament cu aceasta anxietate debilitanta.
Sincer nu pot sa înțeleg de ce mi teama și rușine așa mare de oameni traume am avut dar e ciudat că eu am fost bătăuș când eram mai mic,inspiram frica acum inspir milă,anxietatea asta a debutat de când am început sa mă cumințesc, când eram al dracu nu aveam probleme cu fricile!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Ai făcut vreodată tratament cu Metoclopramid sau Antipsihotice? Asta sună ca o reacție extrapiramidală.

| Mindfulness explică (pentru StudentLaMedicina):

Ce e acea reacție? Nu am psihoza,sau boli psihice,am fost depresie și anxietate sociala, agorafobie. Am luat antidepresive, anxiolitice, doar Xanax dintre toate mă ajută cat de cat. Nu știu ce mi se întâmplă dar mi imposibil sa ies din casa când rămân fără bani și când am bani sunt puțin mai bine. E o agorafobie severa, o anxietate cronica.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Mindfulness):

Nu am spus aşa ceva. Nu cred că ai psihoză deloc. Antipsihoticele sunt un grup de medicamente care se folosesc în scopuri diferite. Metoclopramidul este un medicament antiemetic. Adică împotriva stărilor de greață. Ai luat vreodată vreunul din aceste două medicamente?

Reacțiile extrapiramidale sunt reacții adverse la anumite medicamente. De aceea întreb. Se manifestă cam aşa cum descrii tu.

| Mindfulness explică (pentru StudentLaMedicina):

Reacțiile mele nu sunt de la medicamente, cred că m-am exprimat eu eronat, mă refeream la simptomele fizice cauzate de anxietate

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Mindfulness):

Ştiu că nu ai zis asta. Eu te-am întrebat pentru că simptomele pe care le ai nu sunt simptome obişnuite de anxietate. Şi încercam să găsesc un motiv somatic pentru ele.

| Mindfulness explică (pentru StudentLaMedicina):

Pai agorafobia e mult mai grava decât anxietatea. Acum sunt in casa și nu tremur doar când ies afară în public, daca era ceva neurologic grav tremuram și acum. De la pastile nu e, nici dacă ar fi tremur esențial nu ar fi atât de grav dar se manifestă doar când apar emoții și frici de la agorafobie. Sistemul nervos clar e afectat, ceva ceva am, dar când îs calm nu prea tremur.