| anonim_4396 a întrebat:

Este cineva intre voi la care li s-au scos amigdalele la varsta adulta? eu am 19 ani si medicul mi-a zis ca trebuie sa mi-i scoata.Adevarul e ca deja de ani de zile mi se tot spune sa-i scot dar mi-a fost frica.Mi-e frica de operatie. Oare se face anestezie generala sau doar locala? Eu sincer nu vreau sa vad ce-mi baga in gura si nici nu vreau sa fiu legata de maini si picioare ca sa nu misc.Mi-e groaza.Ce analize se fac inainte de operatie si cam cat dureaza recuperarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In principiu, iti anesteziaza doar zona. E ca la dentist, cand iti face anestezie pentru a-ti scoate maseaua.
Daca ti-a recomandat doctorul sa le scoti, trebuie sa le scoti. Cred ca ai avut probleme cu ele, ca se scot doar cand amigdalitele si infectiile la nivelul amigdalelor devin cronice, de netratat cu antibiotic.
Nu te mai ingrijora atat. Gandeste-te ce bine te vei simti apoi. Totul se va termina in maximum 40 de minute.

| Gabitzu246 a răspuns:

Eu zic sa mai consulti un medic pentru ca asta nu este o operatie care sa fie asa critica decat daca au infectie dintraia cu puroi, zi sa iti dea niste pastile, ampcilina etc.

| Gabitzu246 a răspuns:

Eu zic sa mai consulti un medic pentru ca asta nu este o operatie care sa fie asa critica decat daca au infectie dintraia cu puroi, zi sa iti dea niste pastile, ampicilina etc.

| Chio9 a răspuns:

Frate nu te opera.
Si eu trebuia sa fiu operat si sa-mi fie scoase amigdalele. Dar maicamea nu a fost de acord si bine a facut.
Lasale acolo si trateaza-le o sa se vindece.

Gandeste-te putin odata ce le-ai scos esti nevoit tot timpul sa bei numai cal sa ai grija sa nu te racesti si multe altele.

Bun bun dar acum ce e cel mai grav.
Amigdalele au rol de a opri raceala pe ele prin umflarea si inrosirea lor.
Odata scoase ramane loc liber si ''scutul'' care protejeaza pieptul nu mai e. Deci o sa te racesti mult mai usor la piept si la plamani.

Si eu am avut niste amigdale mari si umflate si rosi si cu puroi. Dar le-am tratat si acum sunt inca la locul lor. laughing

NU LE SCOATE, TRATEAZA-LE!

| dariana17 a răspuns:

Http://sanatate.ele.ro/......10391.html sper ca ti-am f de ajutor pupici