| Stefan03 a întrebat:

Este normal ca atunci cand imi ridic ochii brusc dintr-un loc sa vad putin blurat pentru cateva secunde pana vad clar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i normal!
Dar daca privesti fix la un ecran de telefon, tableta sau computer, pentru multa vreme, vederea iti este afectata si da, se poate intampla asa ceva.
Nu ai cumva si dureri de cap, cand vederea ti se incetoseaza?
Daca da, atunci este clar ca atat vederea cat si creierul iti sunt afectate de prea multe ore de stat in fata unui ecran.

| Bizon95 a răspuns:

Daca asta se intampla dupa ce stai ore in sir la calculator, ar trebui sa faci ca mine: am un televizor in spatele calculatorului si schimb privirea de la unul la altul in mod constant

altfel, ar trebui sa te duci la doctor, NU e normal

| RAY a răspuns:

Daca stai cu ochi in telefon, laptop mult timp e normal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E perfect normal. Ochii nu se adapteaza imediat, si ai fost concentrat in locul ala.
Si cand citesti o carte, ea e mai aproape decat locul unde te vei uita, sau mai departe.
Ochii focuseaza ca o camera de filmat.
Cu cat esti mai tanar, "focusarea " asta se face mai repede.
Cu cat esti mai in varsta, se face mai greu, ca ochii deja au fost supusi la ani si ani de "tortura"
Stat cu ochii in televizor, la pc, citind, etc.

| Andreeush a răspuns:

Nu este normal.
Poate fi din cauza oboselii sau a statului prea mult în fața ecranului.
Dacă vezi că se întâmplă des ar trebui să îți faci un consult oftalmologic.