| asdfghjkl12345678 a întrebat:

Este normal ca bătăile inimii sa imi scuture ușor corpul si sa simt pulsul aproape peste tot in corp? Toate astea doar seara cand ma pun in pat ca sa dorm. Tensiunea imi este ok
110/75 iar pulsul imi este regulat, cafea nu consum, dulciuri deloc. Am un stil de viata activ, fac sala de 3 ori pe săptămână iar pe zi fac in jur de 15 mii de pași iar rezistența mea la efort este foarte bună. Poate fi din cauza stilului meu de viață? Trebuie sa consult un doctor sau ceea ce simt este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, bataile inimii nu scutura nimic!
Atat tensiunea arteriala cat si pulsul sunt foarte nromale, denotand ca nu aiprobleme cu inima sau tenaiunea arteriala.

Dar tremurtaul capului, poate fii de la o problema neurologica sau psihiatrica.

Lipsa somnului DE NOAPTE, adica daca nu dormi intre orele 22 si 6 diminetaa iti pot declansa boli PSIHICE SI NEUROLOGICE GRAVE.

| Cherciumihai a răspuns:

Așa este seara,din cauza oboselii, încearcă să te odihnești mai mult.
Gândește-te la șoferi, mai ales la cei de la BGS Ambulanța care toată ziua aleargă colo, colo să ducă pacienții de la ei de acasă la centrele de dializă non stop, inclusiv sâmbăta.Un șofer de la BGS ajunge seara la 23:00 acasă și la 03:00 pleacă ca să fie la ora 4:30 la poarta primului pacient, chiar și din afara orașului, inclusiv sâmbăta. Duminica e zi liberă, iar în ziua aceea liberă când se odihnesc șoferii, le zvâcnește artera femurală la gât de oboseală și ei o simt puternic.Cum trece luna, fiecare șofer merge la revizie cu mașina pe care lucrează pentru a îi face schimbul de ulei fiindcă face 10 mii de km într-o lună.Mai ales la ce trafic e în ziua de azi... Ăsta cu șoferii de la BGS e doar un exemplu.
Încearcă să te odihnești mai mult.

| Davyd2001 a răspuns:

Este de la oboseală, cred ca te referi la extrasistole care în general nu sunt grave și sunt bătăi pe care toți le avem dar nu le simțim, pentru siguranța ta îți recomand să consulți un doctor, sa îți faci un ekg sau o ecografie, sa îți iasă din păreri cum xă ai avea ceva. Sănătate multă!