| red3Nergy a întrebat:

Este normal ca la 13 ani sa am 98 kg? Am 1.85 inaltime. Daca nu este normal cum as putea scapa de kg in plus. Ma tem ca daca o sa o tin asa o sa ma tot ingras si nu o sa pot face nimic in viata... Cate un sfat ma ajuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dragodana a răspuns:

Salut! Wow ai 1, 85 la 13 ani? Bravo tie! Cu kg trebuie sa te lupti cum poti pentru ca poti ajunge usor la obezitate si nu e cool deloc.
Ca idee, cum au zis si ceilalti, renunta la junk food, incearca si mancare mai sanatoasa(lasa ciocolata/chipsurile, mananca fructe). Poti face exercitii cardio.Cel mai usor este sa alergi sau sa mergi in ritm sustinut.Trebuie sa existe un stadion unde sa poti face treaba asta.Incepe cu pasi mici(azi mergi repede, maine o tura de stadion, poimaine si una si alta-2 ture etc).Sa stii ca nu te va judeca nimeni pentru ca majoritatea sunt acolo pentru a face acelasi lucru ca si tine si pentru acelasi scop:sa slabeasca.
Daca tot nu vezi nicio schimbare du-te cu parintii la un doctor endocrinolog.Dar daca el ti-a pus un diagnostic asta nu inseamna sa bagi in tine gasind scuza ca esti bolnav fizic.
Totul tine de tine si de vointa ta.
Si eu m-am ingrasat un pic(mai mult) si am inceput sa alerg si sa merg in ritm sustinut si am renuntat la 1 ciocolata/zi si in 2 saptamani se vad rezultatele.De mentionat este si faptul ca sufar de sindromul ovarelor polichistice si pot ajunge la obezitate morbida.Am vointa si ambitie sa ma duc 1 data la 2 zile la stadion si exercitii fizice 30 minute in fiecare zi acasa.
Hai ca poti!

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.suntparinte.ro/inaltime-si-greutate-copii
Mult la 13 ani, INCEARCA SA REDUCI DIN DULCIURI/CARBOGAZOASE.
Ar fi indicat ca mama ta sa ceara parerea medicului endocrinolog si eventual sa iti faca o dieta personalizata.
Practici sport?
Daca nu practici, ar fi bine sa te apuci.
O seara buna:)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!
Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 74, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 23-24 de kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi "da jos" cele 24 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Obligatoriu, TREBUIE să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune!

| n1n1o a răspuns:

Sal, tu acum esti in dezvoltare asa ca nu este bine sa ratezi mesele importante, incearca sa faci sport sa consumi multe lichide si sa nu mai mananci cu paine.

| theeternal a răspuns:

Poate fi problema de natura nutritionala ( adica esti "tinut prea bine" cu dulciuri, fast food, mancare multa etc) - caz in care iti recomand sa inlocuiesti mancarea nesanatoasa cu fructe/legume/orice mancare sanatoasa (poti apela la un nutritionist), si sa faci miscare cel putin o ora pe zi.

Mai poate fi problema si de natura hormonala - daca mananci mancare sanatoasa, in cantitati moderate, si faci si sport si nu reusesti sa tii kg sub control, atunci te sfatuiesc sa te consulte un medic endocrinolog.