| lumy4u a întrebat:

Este normal ca un dentist sa iti scoata o masea fara sa iti faca o radiografie inainte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Daca el a zis ca este necesar s-o scoata, atunci asculta-l pentru ca el stie mai bine.

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Din cate stiu, nu dentistul face radiografii, el/ea doar se uita peste ea sa vada unde este problema. Avand in vedere problema maselei, da, este normal, el este expertul si probabil tu aveai o infectie sau ceva la maseaua respectiva. Nu ti-o tragea el degeaba doar de dragul de a te vedea suferind, stai linistita! El/ea stie bine ce face, doar a facut o facultate in acest domeniu.
O seara placuta!

| lumy4u explică (pentru Adry05):

Mersi,dar inca nu mi-am scos maseaua, urma sa ma duc luni la un medic care mi-a zis sa vin pur si simplu sa o scoata fara sa mentioneze de radiografie, si nu stiu daca este normal

| Adry05 a răspuns (pentru lumy4u):

Daca el a zis ca este necesar s-o scoata, atunci asculta-l pentru ca el stie mai bine.

| andreypanter a răspuns:

Daca trebuia, de ce sa mai faci radiografie? Asculta-l pe dentist happy!

| Empathizer a răspuns:

Da, daca maseaua e distrusa si nu se mai poate lucra pe ea, cu conditia sa nu existe semne de infectie. Radiografia este necesara daca exista suspiciunea de gangrena dentara, care trebuie confirmata radiologic si apoi tratata, inainte de a efectua extractia.

| Pitzipoanca a răspuns:

E bine sa nu facem exces de zel cu radiografiile. Acestea se cer doar cand e neaparata nevoie, pentru a se evita supra-expunerea la radiatii.

| cammm a răspuns:

Da, depinde si daca ai vrut.

| ღДℓἷʂմƙᾄღ a răspuns:

Da, daca maseaua era cariata, sau aveai puroi pe acolo...

| lumy4u explică (pentru ღДℓἷʂմƙᾄღ):

Cum adica? daca maseaua era cariata nu este nevoie de radiografie? de ce?

| ღДℓἷʂմƙᾄღ a răspuns (pentru lumy4u):

Numai daca iti trebuie aparat ai nevoie de radiografie. Eu asa stiu happy

| Azµre a răspuns (pentru ღДℓἷʂմƙᾄღ):

Numai când măseaua e fracturată.

| cataleya a răspuns:

Da mie mi se pare foarte normal deoarece maseaua poate fi cariata happy

| HoTSaucE a răspuns:

Doar daca maseaua este intreaga din cate stiu eu...

| Cristineel a răspuns:

El decide daca ai nevoie sau nu de radiografie.