| Ioana06i a întrebat:

Este o întrebare ce m-a cam pus pe gânduri să o pun, dar o pun, căci sunt cam îngrijorată și până acum nu mi s-a mai întâmplat...Și asta este inclusiv femeilor, care poate au pățit și ele asta...

Este normal ca în prima zi de menstruație să am scurgeri doar cu cheaguri mari și cu o textură a sângelui gelatinos?
Iau și anticoncepționalele Belara Continuu și până acum nu mi s-a mai întâmplat să am astfel de scurgeri, la menstruație...

Este grav? Ați pățit și voi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Textura sângelui gelatinos este pentru că s-a coagulat. Nu înseamnă nimic. Poate ai stat jos şi sângele s-a coagulat şi când te-ai ridicat au venit cheaguri.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Aş vrea să menționez, tu ştii cel mai bine cât curge şi dacă este mult mai mult decât era înainte trebuie să mergi la doctor.

| Ioana06i explică (pentru StudentLaMedicina):

Nu, sângele meu nu era așa...
Cheaguri am mai avut, dar nu așa de mari, cu o asemenea textură...Asta mi se pare ciudat.

Plus ca nici pastilele de niciun fel nu mă mai ajuta cu durerea...Chiar cu nimic nu îmi mai trece și anticoncepționalele astea le iau degeaba...

| annonimaaaa555 a răspuns:

Mie mi s-a zis ca nu e normal sa ai cheaguri mari de sânge și mai multe. Fa o vizita la ginecolog și da, asa pe ciclu ca asa poate sa ți zica dacă e normal sau nu

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Ioana06i):

Trebuie să îți facă o histeroscopie să vadă de ce e aşa. Mergi la un ginecolog cât mai repede.

| Ioana06i explică (pentru StudentLaMedicina):

Se poate, dacă nu mi-am început viața sexuală?

| Cybele a răspuns:

Un consult la un ginecolog nu ar strica.

| Ioana06i explică (pentru Cybele):

Am fost în august, când am ajuns la spital, de urgență, tot din cauza durerilor menstruale prea puternice...Și de atunci mi-a dat anticoncepționale.