| MihaiPavel21 a întrebat:

Este ok să stai cu nasul strâmb dacă îl ai așa din naștere? Adică fetele și prietenii nu vor râde de tine sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| elenachiorean167 a răspuns:

Dupa mine este ok. Dar depinde si de tine. Si eu il am un pic stramb dar nu imi pasa de parerea celorlalti. Sunt doar rautaciosi. Asa sunt toti tinerii. Mai ales in liceu. Nu zic asta ca sa te descuraj ci doar sa stii la ce sa te astepti. Eu sunt la liceu si de asta zic. Sper ca te-a ajutat raspunsul meu. happy

| Andra9pk a răspuns:

Atat timp cat nu te afecteaza parerile negative ale altora si nasul este perfect functional(nu ai probleme de respiratie de exp) este ok.
Acum depinde de tine,daca te derajeaza personal ca si aspect si nu te simti tu bine in pielea ta,poti face o rinoplastie. Este oricum una dintre cele mai efectuate operatii din lume, deci nu e un lucru rau ca ai vrea sa iti imbunatatesti aspectul fizic.
In orice caz, nu lua in seama ce zic altii, ca nici ei nu sunt perfecti. daca stai sa cauti, ii gasesti oricui un defect.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă pe tine nu te deranjează și dacă nu îți perturbă viața socială, este preferabil să îl lași așa. Dar se poate contra cost să se îndrepte cu chirurgie plastică.

| Alexandra40000 a răspuns:

E ok sa îl lași cum te simți tu mai bine?

| Furnicuta000 a răspuns:

Lasa toate cliseele alea. Raspunsul e simplu: esti complexat de ceva si poti rezolva asta? Ok, atunci rezolva. Eu daca as avea nasul stramb si as avea bani sa imi fac operatie as face-o fara sa clipesc. De ex eu eram complexata de niste alunite destul de mari si de cand am scapat de ele am mai multa incredere in mine si ma simt mult mai bine. Sa raman complexata toata viata? Nu, mersi. Nu ma intereseaza replicile alea prostesti gen "e bine sa ramai cum te-a lasat Dumnezeu". La naiba, traiti voi cu probleme de genul (rezolvabile) si apoi mai discutam.

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Este complet normal lucrul acesta, pentru că suntem oameni și nu putem atinge perfecțiunea. În gimnaziu sau la liceu este posibil să se facă glume pe seama acestui defect dar la facultate lumea se maturizează și fiecare își vede de propria persoană. Cel mai important lucru este ca tu, cel aflat în cauză, să te simți bine cu tine însuți, să te iubești așa cum ești tu, atât la interior cât și la exterior. Dacă nu întâmpini probleme în ceea ce privește importanța acordată părerilor celorlalți atunci ești mult mai norocos decât alții care ajung să își piardă încrederea în ei înșiși cât și respectul față de propria persoană.
Trăim într-o lume aflată într-o continuă dezvoltare, vei găsi diverse modalități prin care îți poți corecta acest defect dacă nu simți că poți trăi cu el.
Multă baftă și capul sus, nu ai pentru ce să te simți rușinat sau dezavantajat, cine este om cu adevărat te acceptă și cu calități și cu defecte.