| Wehrmacht a întrebat:

Este posibil ca marirea dioptriilor(am observat ca am niste dificultati in citirea numerelor/cifrelor de la o distanta care acum 1-2 saptamani nu cauza probleme) sa cauzeze o durere(suportabila, nu persistenta) la ochi si o senzatie de pulsare in cap(zona tamplelor mai exact. Daca tin mana pe ele simt artera sau ce e acolo si cum pulseaza sangele prin ea).

Problema cu vederea este ca parca fug literele/cifrele.Nu pot sa ma concentrez asupra lor.Imi "joaca" ochii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Daca nu vezi bine si te concentrezi pentru a focaliza ceea ce citesti ori ceea ce doresti sa vezi, este normal sa te doara capul pentru ca, ochii depun un efort pentru a vedea.
Mergi la medicul oftalmolog si el va verifica cum functioneaza ochii tai si-ti va recomanda sa porti ochelari, cu dioptriile potrivite gradului tau de disfunctie oculara.
Nu intarzia mult, pentru ca fortandu-ti ochii, se va inrautati vederea ta si nu cred ca-ti doresti acest lucru.
Un gand bun si multa sanatate.

| TempestUV a răspuns:

Dap.E ceva normal sa te doara ochii daca nu porti ochelari.Ai face bine sa mergi sa iti faci un control pana nu iti cresc si mai mult dioptriile.