| Aihao19 a întrebat:

Este posibil sa scapi de anxietate sau de obicei ramai cu ea toata viata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De scapat de tot n-o sa poti, dar e normala, ideea e sa o controlezi si o sa tii sub control. Toti oamenii au un nivel mai scazut sau ridicat de anxietate.

| Bondarel99 a răspuns:

Trebuie sa găsești mai întâi cauza.

| Donsavas a răspuns:

Noi fugim de sentimente de frica,desi ele sunt cat se poate de normale! Frica trebuie acceptata,nu respinsa. Ea este generata de gandurile tale,de aceea este firesc sa o accepti. Gandirea este cea care ar trebui schimbata,apoi totul vine de la sine.
Anxietatea ramane cata vreme persoana anxioasa nu isi reprogrameaza mintea sau totalitatea gandurilor sale. Cat timp sunt negative gandurile,adica tu gandesti impotriva ta,frica este prezenta si nu ti va fi bine in sensul asta. Trebuie schimbat sensul! iti infrunti frica,o accepti intai,apoi treci mai departe. Daca atunci cand erai mic/a iti era frica de clowni, acum iti e frica de oamenii asa zisi ''falsi'', sa zicem. Cand vei ajunge sa i intelegi, nu vei mai avea de ce sa i critici sau sa te feresti de prezenta lor. Cand ii intelegi pe ei, te intelegi pe tine si este de ajuns.

| Victoria18 a răspuns:

Doar cand scapi de raul din viata ta, sau faci asa incat sa obtii ceea ce iti doresti. Altfel nu ai cum sa scapi.

| Nevroza a răspuns:

Depresia este boala secolului 21! Asta spune tot si cauza este ca suntem programati social. Ne nastem, mergem la scoala, muncim si asteptam pensia. Ce viata e asta? Uitam sa fim noi deoarece ajungi pe strazi. Tinerii in special au crize de personalitate deoarece, se lupta cu statutul de oaie si cu originalitatea sa.

Ca ti-am dat un motiv, acum iti si raspund: scapi de anxietate cand scapi de teama sau fobia de a face ceva si de obicei daca esti prea obsedat pe chestia respectiva, ajungi chiar si la tratament medicamentos. Poti trai cu ea toata viata cand accepti sa traiesti in frica. Simplu! Daca iti infrunti teama, scapi de anxietate si toata viata nu o mai ai. Bafta!

| LilPeep a răspuns:

Depinde ce fel de trecut ai, eu nu o sa scap niciodata de anxietate si depresie din cauza trecutului meu.