| batzania a întrebat:

Este sanatos ca dupa varsta de 50 de ani sa treci pe o alimentatie vegetariana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Personal, cred ca e sanatos la orice varsta, cu conditia sa ai un meniu ovo-lacto-vegetarian si/sau sa iti suplinesti nutrientii necesari. De exemplu, nu vei mai lua proteinele din carne, dar ai grija sa ii iei din soia, ciuperci etc. Daca renunti si la lactate, ai nevoie de Calciu sub forma de pastile. Este bine sa ajungi la un nutritionist bun -majoritatea nu sustin stilul acesta alimentar- sau sa te documentezi temeinic.

4 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Da...este sanatos, dar consulta, neaparat, si un nutritionist...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Da, așa ajuți organismul să elimine toxinele și te vei simți extraordinar de bine.
Sănătate.
Pa, pa.

| blojualex2009 a răspuns:

Da este sanatos de ce nu asa iti prelungesti viata daca nu mancam sanatos se pot intampla multe lucruri neplacutae

| mioara a răspuns:

Dece nu daca te simti bine