| Triana a întrebat:

Este sanatos sa scoti cosurile si punctele negre? Si de ce? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DrunkenRat a răspuns:

Niciodata n-am agreat cu chestia asta, insa totusi, comedoanele, se inlatura. Apar in urma oxidarii sebumului care se acumuleaza intr-un por si din nefericire, se inmultesc.

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu stiu cat de sanatos este dar risti sa ramai cu cicatrici.

| AnneMarri a răspuns:

Nu, deoarece îţi pot rămâne urme.

| deutSa a răspuns:

Depinde cum le scoti!
Cosurile negre este sanatos, adica nu are nimic daca le storci pentru ca alea se inmultesc mult prea rapid, dar mai bine te speli pe fata zilnic cu apa calduta de 2 ori/zi si cu sapun protex...

Iar cosurile este si nu prea este sanatos. Daca sunt "colectate" excesiv poti sa le storci dar cu mainile proaspat spala-te si cu un servetel umed sau cu un tampon de vata imbibat in ceai de musetel langa tine ca dupa stoarcere sa stergi locul unde se afla cosul! Daca nu sunt "colectate" evita sa le storci!

| deutSa a răspuns:

Eu nu prea am cosuri pe fata si cand am da asta facwinking dau sfaturile care le practic si eu!

| Ella3133 a răspuns:

Deci in veci sa nu storci cosurile si punctele negre iti raman urme.cosurile le lasi sa se retraga, si punctele negre, sunt solutii pentru puncte negre deschizi porii si cureti pe unde ai puncte negre cu solitia aceea la mine functioneaza

| Petrescu_Iudita-Ioana_1994 a răspuns:

Este sănătos să le tratezi cu soluții speciale, pe care ți le poate prescrie doctorul, sau pe care le găsești la liber în farmacii, sau în cataloagele de cosmetice. În ultimul caz, la salon, deși nu recomand. Dar nu este sănătos să le storci. Ai putea să te infectezi, și să te trezești cu probleme mai mari. În ultimul rând, dacă ai coșuri, gen, probleme grave, și le storci constant, ai mari șanse să rămâi cu tenul ciupit, și să nu se mai vindece. Asta pentru că atunci când îți storci un coș, rămâi cu un mic crater în piele, care nu se închide de tot. Și nu știu ce preferi. Gropi mici și dese în piele toată viața, sau un tratament care să dea rezultate? Dacă nu ai probleme grave, îți recomand produsele din gama Clearskin happy Fac minuniwinking

| Mitsuri10 a răspuns:

Depinde.Daca storci unele cosuri poti sa te infectezi.Iti recomand sa iei tratament daca sunt multe sau sa te speli pe fata des daca nu sunt multe. Sper ca te-am ajutatwinking.

| GabitaBm a răspuns:

Este sanatos sa le scoti daca mergi la un specialist, cosmetica care stie cum si cu ce se face aceasta procedura fara sa ai urmari sau riscuri de infectie.

| Roberto_RoBy_1998 a răspuns:

Nu e sanatos poti face cancer Funda?

| micutzablondutza a răspuns:

Da este sanatos. Daca nu ti le vei scoate te vei infecta!