| MescaMascalina a întrebat:

Este vreo problema daca beau cam 1 litru jumate de cafea tare, neindulcita, pe zi? Beau asa cam de 2 luni, imi place foarte mult iar pana acum nu am avut vreo problema, sa mi se faca rau sau ceva. As vrea sa stiu daca imi afecteaza sanatatea, oare beau prea multa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Si eu care credeam ca sar calul cand ajungeam sa beau 2-3 cafele pe zi in sesiune... Pff, redu cantitatea, bei prea multa! Orice e in exces strica!
Cafeaua e acida si poti sa te procopsesti cu gastrita de la ea. Plus insomnii, agitatie, palpitatii, scaderea calciului in oase etc. Nu cred ca iti doresti sa aluneci pe gheata si sa-ti rupi vreun os doar pentru ca le-ai slabit structura prin excesul asta de cafea.

2 răspunsuri:
| CoraPersefone a răspuns:

Bea asa timp de cateva luni, si apoi spune-mi daca mai ai ficat? si daca iti mai functioneaza corect stomacul, creierul si mai ales inima! fa-ti niste analize, iar daca iti iasa bine, atunci bea kile de cafea ca inseamna ca esti zeu! Acum la modul serios, redu urgent consumul asta excesiv de cafea ca e foarte periculos pentru organism! o cafea bauta dimineata, da e indicata! daca tot iti place asa mult cafeaua, cumpara-ti cafea fara cofeina, sau cafea de orz solubila, are aproc acelasi gust, dar nu afecteaza asa tare organismul! gandeste-te la sanatate! e periculos ce faci! ia sfatul asta de la mine ca sunt fiica de medici, si nu te mint!

Răspuns utilizator avertizat