| marinutza_6004 a întrebat:

Este vreun doctor pe site? ce se intampla daca ai urina si scaun negru? nu eu o femeie de 40 de ani si nu mint.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Infectie urinara sau o boala la ficat. Este bine sa faca analize de sange si urina sa vada exact. Noi aici nu ne putem da cu presupusul.

| rozalia25 a răspuns:

Ficatul e in pioneze. Sa mearga la spital cu o monstra de urina si una de scaun (la borcan, curat, evident) pentru analiza. Sa bea ceaiuri detoxifiante si sa manance doar legume bine curatate si fierte pana primeste rezultatul. Fara sare, fara prostii!

| Amelia87 a răspuns:

Nu stiu... dar sfatul medicului este cel mai potrivit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci la doctor sa faci analize. Asa poate sa-ti puna un diagnostic corect si sa-ti dea tratamentul potrivit.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Urina colorata arata o infectie urinara, de obicei colibaciloza, sau probleme ale ficatului (bilirubina din sange si urina mare), iar scaunul negru poate fi de la o melena (sange in scaun), care necesita internare de urgenta!
In aceasta situatie nu trebuie sa mai stea pe ganduri. Trebuie neaparat sa consulte un medic de famuilie care sa-i dea o trimitere la spital... urgent!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi : afectiune a ficatului, hemoragie digestiva, afectiune a vezicii urinare. Urgent la doctor, pentru ca acea culoare e data de sange prezent in scaun! De urina neagra nu am auzit... doar o culoare inchisa asemanatoare cu zeama de pe carne- deci infectie urinara sau calcul pe traiect. Depinde ce alte simptome manifesta femeia respectiva.
Fara semnificatie: scaunul poate fi negru daca a utilizat un supliment de fier sau a consumat afine in cantitate mare.
Sanatate! Si nu uita de doctor, cat mai repede posibil pentru ca se poate muri din asta!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Scaunul negru inseamna sange in scaun si este o mare urgenta medicala. Du-o acum la urgenta si nu o lasa nesupravegheata nici o clipa pana ajungeti acolo, ar putea lesina oricand. Mie mi se pare ca e o problema hepatica, eventual o mare problema de coagulare. Oricum este o urgenta majora care nu suporta amanare nici doua minute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce se intampla daca ai scaun negru