| anonim_4396 a întrebat:

Eu am aflat acum ca ochelarii pe care ii poarta mama de nu stiu cat timp nu i-a facut la oftalmolog, ci i-a cumparat dintr-un supermarket cu dioptrii fixe, nu stiu exact ce dioptrii are, ea zice ca nu vede la apropiere, sa citeasca seara. I-am zis sa mearga sa faca un control calumea sa nu se agraveze si zice ca nu ii trebuie, ca se descurca... ce sa-i fac s-o conving? Si cat de grav se poate agrava asta? De ce se vand ochelari cu dioptrii fixe in magazine din astea? Nu e vorba de bani, nu inteleg ce e in capul ei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si eu folosesc asemenea ochelari, de muuulti ani.
Cu inaintaerea in varsta, auzul si vazul omului se slabeste, este nevoie de dispozitive ajutatoare.
La majoritatea oamenilor, dioptriile celor doi ochi sunt apropiate, astfel pot folosi ochelari cu dioptrii fixe (mai ales daca la tinerete n-au avut nevoie de ochelari).
Dupa o varsta, imbatranirea ochiului devine mai mare, astfel este nevoie de doua perechi de ochelari: una pentru distanta medie (televizor, monitor etc.) si mare (pe strada), iar cealalta pereche este necesar pentru citire, la distanta mica, mai ales la lumina slaba (acesti ochelari au dioptria ceva mai mare).
Ambii ochelari pot fi cu dioptrii fixe, care se pot alege "pe incercate", dar in masura sa nu apara senzatie de usoara ameteala la ridicarea vederii spre lumina mai puternica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă vede bine cu ei nu ar trebuie sa o afecteze prea tare.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ii faci cadou de ziua ei sau de Craciun o consultatie.
O legi la ochi si o duci la cabinet.

| Justmeale2345 a răspuns:

Explica-i ca ochelarii din magazine nu sunt facute de specialisti. Acei ochelari sunt facuti pentru persoanele mai in varsta care incep sa isi piarda privirea, lucru normal la batranete. Eu sunt purtatoare de ochelari, ce-i drept, pentru distanta, insa stiu sigur ca fiecare om poate avea problemele lui speciale la ochi. Eu de exemplu am cilindru la ambii ochi, o deficienta din cate am auzit care te face fara sa iti dai seama sa iti misti privirea foarte repede. Ideea e sa ii spui sa mearga macar la un control, sa se asigure ca nu are nimic special la vreun ochi si sa ii spuna dioptriile exacte. Daca nu are nimic in mod special in afara de vedere, eu zic ca e ok sa isi cumpere din magazine daca ea considera ca sunt buni pentru ea, insa un control este binevenit oricand, chiar si pentru cei fara probleme, precum la dentist sau la alti doctori