| anonim_4396 a întrebat:

Eu am dinti foarte foarte galbeni. Cum mi-i pot albi repede fara sa se distruga smaltul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| smartlollipop a răspuns:

Foloseste o pasta de dinti pentru albire, de preferat naturista, si cand te speli pune pe periuta de dinti niste bicarbonat de sodiu. In cateva saptamani se mai albesc.

| anonim_4396 explică (pentru smartlollipop):

Da dar in cat timp s-ar albii destul cat sa nu mai poata fi numiti "galbeni"?

| smartlollipop a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta depinde de dintii tai. tongue

| raresandrey a răspuns:

Bicarbonat de sodiu alimentar, din cand in cand e bine sa te speli.

| anonim_4396 explică (pentru raresandrey):

Bun, si cat dureaza pana se albesc?

| roberta7087 a răspuns:

1. Bicarbonatul de sodiu

Activitatea de albire a dintilor cu ajutorul acestui remediu se realizeaza prin abraziunea exercitata. Acesta inlatura petele si imperfectiunile din smaltul dentar facand dintii stralucitori. Se utilizeaza ca o simpla pasta de dinti. E necesar sa clatiti foarte bine gura. Unele din dezavantajele folosirii bicarbonatului in mod excesiv sunt: distrugerea treptata a stratului protector de smalt, aumentarea PH-ului din cavitatea bucala ( modificarea florei bacteriene), promovarea sau marirea hipersensibilitatii dentare. De a beneficia de albirea dintilor fara efectele negative, trebuie folosit o data, maxim de doua ori pe luna. Bicarbonatul de sodiu este folosit si la efectuarea periajului profesional cu ultrasunete, dar este facut de stomatologi o data la 6 luni.

2. Salvia

Aceasta elimina petele formate pe suprafata exterioara a dintelui prin actiunea sa chimica si mecanica (abraziva), avand si un bun efect antibacterian. De asemenea, salvia este un bun remediu pentru gingiile dureroase, care datorita efectului sau astrigent previne sau inlatura infectiile. Se freaca frunza de salvie pe dinti. Nu abuzati de acest remediu: este suficient sa repetati operatiunea de doua ori pe saptamana. Utilizarea nemasurata a salviei ca albire naturala poate creste sensibilitatea dentara.

| anonim_4396 explică (pentru roberta7087):

Bun si daca folosesc bicarbonat sau salvie cat ar durea pana s-ar albi?

| DenisaNice a răspuns:

Pai in primul rand poate asa sunt dinti tai, de culoare galbena, in al boilea rand poate te speli pe dinti prea rar. Daca nu e nici una intreaba un doctor!

| anonim_4396 explică (pentru DenisaNice):

Nu sunt ei de culoare galbena, erau albi mai demult dar cum nu prea i-am spalat s-au ingalbenit.

| Dodelios a răspuns:

Da-i cu var.

| LauraIacob902 a răspuns:

Bicarbonatul distruge rău smalțul, oameni buni. straight face

| anonim_4396 explică (pentru LauraIacob902):

Pai si ce altceva sa fac cu ei? Cum ii pot albi?