| FlorinaDaniela23 a întrebat:

Eu am o fetiță de un an, îi dau mâncare solida dar încă mai am lapte și o și alăptez. Până la ce vârstă ar fi recomandat și sănătos pentru ea să o alaptez? Ea acum are dințișori și mă cam dor sânii când alăptez, ce sa fac sa nu mai am acceste dureri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DontActLikeMe a răspuns:

Pana la un si jumatate e ok si recomandat in general.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Mergi pe grupul de pe Facebook Alăptează! este un grup unde sunt specialişti în alăptare, unii dintre ei certificați. Îți pot spune totul despre înțărcare şi cât e bine să alăptezi. Pe scurt: trebuie să alăptezi atât cât este în beneficiul tău şi al copilului tău. OMS recomandă minim până la 2 ani. Te poți da cu Lanolină pentru dureri.