| NicoletaNico555 a întrebat:

Eu am o imunitate destul de slabita am 17 ani pe mine mama cu tata nu m-au dus la nici un vaccin când eram mica doar 1 mi au facut dupa ce m-am născut la ieşirea din spital pentru ca era obligatoriu.Ce pot face sa am imunitate mai buna? Credeţi ca e posibil sa am imunitate slabita din cauza ca nu am fost vaccinata cand eram mica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cel mai sănătos ar fi să discuți asta cu medicul de familie nu cu unii-alții ce se dau medici in timp ce de fapt, sunt cizmari

| StudentLaMedicina a răspuns:

Cum ştii că ai imunitatea slăbită? Ai făcut analize şi ai văzut că ai neutropenie?

Vaccinurile le poți face şi adult fiind dacă vrei. Ele nu îți sporesc imunitatea, ci antrenează sistemul imunitar împotriva unui patogen anume ca atunci când îl întâlneşti să nu fie ca prima dată.