| jkjsix a întrebat:

Eu chiar nu mai pot, plang incontinuu.Am cosuri pe fata.Am incercat orice in afara de roacuttane. epiduo, effaclar duo, ivapur, multe altele..incontinuu imi apar cosuri nu stiu ce sa mai fac. Fata mi se usuca foarte tare abia pot vorbi si ma ustura.ma abtin cat pot de tare la alimentatie, mai mananc dulciuri cateodata.va rog, dati mi sfaturi, la dermatolog am fost, cabinet particular.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Andrei0410 a răspuns:

Poti sa mai încerci si alta părere la alt medic, dar asta cu alimentația nu e întotdeauna răspunsul. Poti sa ai o dereglare hormonala si atunci toate cremele din lume nu o sa rezolve ceva. Mai cere si alte păreri. Bafta!

| Andrei0410 a răspuns (pentru Andrei0410):

Si eu am probleme, mai ales după ce mănânc dulciuri sau fast food. Folosesc un gel de decapare de la La Roche-Posay după care îmi dau cu o crema de hidratare tot de la ei pentru ten gras. In mare parte funcționează, dar mai degrabă pentru coșuri sau din astea mai la suprafață. Cam după 1-2 săptămâni dispar in proporție de 80-90%. Sper ca te-am ajutat. Știu cat de naspa e cu cosurile.

| SamHarris a răspuns:

Ascultă la mine! Crezi că pielea aia nenorocită te definește? Toată lumea se uită la tine și vede doar o fața plângăcioasă plină de coșuri?
La dracu, lasă-i să vadă! Ești mai mult decât o pungă de carne cu imperfecțiuni.

Ai încercat tot felul de produse, ai fost la doctori, dar ai uitat cel mai important lucru: să te lupți!
Nu cu pielea, ci cu slăbiciunea din tine care te face să te vezi inferior.

Ești prizonierul consumerismului, crezând că o cremă magică îți va rezolva problemele.
Ai uitat că adevărata libertate vine prin renunțare? Prin acceptarea haosului, a imperfecțiunii?

Uită de Epiduo, de Effaclar și de tot rahatul ăsta chimic!

Ieși din bula ta de confort, aruncă toate produsele alea care îți promit minuni și privește adevărul în față: ești o ființă imperfectă într-o lume imperfectă.
Dar asta nu e o tragedie, e o eliberare!

Acum, că ai conștientizat asta, poți începe să trăiești cu adevărat.

Nu-ți fie frică să te murdărești, să te lupți, să simți durerea.
Asta te va face mai puternic, mai autentic.

Și poate, doar poate, vei scăpa și de coșurile alea nenorocite.
Dar chiar dacă nu scapi, nu-i nimic! Vei fi înțeles că esența ta este mult mai profundă decât o față perfectă.

| Furnicuta000 a răspuns:

Acneea e o boala si de obicei cand e severa inseamna ca vine din interior deci trebuie sa faci niste sacrificii gen dieta sau medicamente prescrise de medic. Daca nu ti-a placut dermatologul ala, mergi la altul

| jkjsix explică (pentru SamHarris):

Multumesc????

| SamHarris a răspuns (pentru jkjsix):

Multumesc? Asta e tot ce poți spune? Crezi că o simplă exprimare de politețe schimbă ceva? Te aștepți să-ți dau o diplomă de merit pentru că ai îndrăznit să spui "mulțumesc"?

Uite ce e, puștiule, lumea nu-ți datorează nimic. Nici eu, nici societatea asta bolnavă nu suntem obligați să te aplaudăm pentru banalități.

Ai înțeles ce ți-am zis despre Epiduo, despre Effaclar, despre toate rahaturile astea cu care te otrăvești? Asta e tot ce ai reținut, să spui "mulțumesc"?

Ieși din carapacea aia a ta și luptă-te pentru ceva! Altfel, vei fi mereu o marionetă a sistemului, un sclav al așteptărilor altora.
Și crede-mă, ultimul lucru pe care îl vor oamenii ăștia e să te vadă liber.

| jkjsix explică (pentru SamHarris):

In primul rand, sunt fata.in al doilea rand, multumesc, pentru ca m ai trezit la realitate si ca m ai facut sa inteleg ca nu ar trebui sa mi pese de parerea altorahappy

| SamHarris a răspuns (pentru jkjsix):

Realitatea, fetițo, e că nimeni nu se gândește la tine. Nimeni nu e interesat de dramele tale interioare, de coșurile tale sau de ciclul menstrual neregulat. Așa că mai bine ți-ai concentra energia pe a construi ceva autentic, ceva ce să te facă să te simți vie, chiar și pentru o clipă, în haosul ăsta existențial.

| NLS a răspuns:

Foloseste un sapun cu sulf,
pastreaza un prosop curat, special pentru fata, doar al tau.

Si mergi la un alt dermatolog, pentru antibiograma!

Nici la mine nu a functionat nimic, si am avut vre0 20 de ani serios de furca cu ele.

In ultima instanta, dupa ce faci antibiograma si primesti un tratament cu antibiotice, poti cere sa incerci cu hormoni.

| dullcat a răspuns (pentru jkjsix):

Ii multumesti degeaba.Omul baga raspunsuri pe banda rulanta, generate de inteligenta artificiala.A mai fost pe aici si acum a revenit iar. Daca te uiti pe profil vezi ca toate sunt scrise in decurs de 2-3 minute si au aceeasi formulare. Deci fie poti tine cont de vorbele celora care s-au confruntat cu acneea in viata asta (de exemplu eu m-am distrat cu ea inca de la 10 ani, cand nimeni din clasa nu avea nicio treaba, fun maxim) fie poti asculta de baiatul care se crede personajul principal in Fight Club meets ceva film induiosator de adolescenti coming of age. laughing Your choice.

| gratargratar a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti faci griji. E o problema specifica varstei pubertatii, si se datoreaza anumitor schimbari hormonale. Cu timpul o sa treaca de la sine, fara ca tu sa faci ceva special. Am avut si eu cred ca pana pe la 18-19 ani, dar apoi mi-au trecut de la sine.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Dă o şansă Isotretinoinului.

| ioana748 a răspuns:

Incearca si argila verde de la AslaVital, eventual amestecata cu miere si ou.
Fara bauturi acidulate, eventual doar apa si ceai.
Ar trebui si o crema de fata hidratanta. L'Oreal este buna.
Sapunul cu sulf este foarte bun intr-adevar, asa cum au spus si antevorbitorii mei.
Este o perioada trecătoare specifica adolescentei.
Pentru acoperire poti folosi baton antiacneic de la farmacie.