| Burzea a întrebat:

Eu de obicei la fiecare ciorba mananc ardei iute in otet. e bun pentru organism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

- Ardeiul iute, mai ales cel rosu la culoare, contine capsaicina, care este o substanta care are proprietatea de a reduce durerile si inflamatiile.

- Dupa ghimbir, ardeiul iute este un aliment foarte cautat pentru digestie. Numai ca, uneori, consumat in exces, poate crea, alaturi de alte alimente condimentate, arsuri, iritatii ale sistemului digestiv sau chiar ulcer gastro-duodenal.

- Pudra de ardei iute uscat are cele mai mari proprietati vindecatoare. Aceste proprietati se obtin prin uscare, pentru ca astfel, acizii care cauzeaza efectele negative sunt eliminati.

- Ardeiul iute este un bun stimulent al digestiei, antiseptic care contine o mare cantitate de vitamina C si beta-caroten.

- Ardeiul iute poate regla curgerea sangelui (tensiunea arteriala), intareste inima, arterele si nervii.

- Daca in cazul unei gripe se consuma putin ardei iute, boala va disparea ca prin minune.

- Proprietatile curative ale ardeiului stimuleaza circulatia sanguina.

- O alta utilizare a ardeiului iute este in cazul congestiei sinusurilor. Se adauga ardei iute intr-un pahar cu apa si se trage incet pe nas pe fiecare nara. Nasul infundat se mai poate desfunda daca se inspira in dreptul unui ardei iute taiat.

- Sub forma de pudra, ardeiul iute poate fi utilizat si pentru videcarea ranilor. Aceasta planta este cunoscuta pentru vindecarea infectiilor aparute la nivelul gingiilor, eliminind durerile si abcesele. Pentru aceasta, se pune pe periuta de dinti pudra de ardei iute si se spala dintii. Aceasta operatie este benefica pentru gingii.

- Gargara cu solutie de ardei iute este benefica in cazul durerilor de gat. Scuze ca am furat informatiile, dar mama mea mananca ardei iute de la 13 ani si nu are nimic, are o sanatate si o circulatie sangvina de invidiat la 70 de ani inplinitilove struck::X:X

3 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună.

Nu văd ce ar putea face rău. Ai grijă, consumul excesiv este periculos. Toate alimentele consumate în exces dăunează.

Numai bine!

| iulia_9095 a răspuns:

Eu stiu ca-ti arde grasmile,deci,slabesti, alt efect mai ales unul negativ, nu stiu

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Ardeiul iute pune sangele in miscare. din cate stiu nu face bine pentru cei cu tensiunea ridicata.