| somebody a întrebat:

Eu fac parte din ce 400 de donatori de celule stem. Voi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
prfml
| prfml a răspuns:

Silvioman nu a postat acestea ca sa se dea mare ci pur si simplu a facut-o ca drept camapanie de informare.

23 răspunsuri:
prfml
| prfml a răspuns:

Felicitari! Nu cunosc detalii despre aceasta metoda de donare.As vrea sa ma bucur si eu sa spun ca fac parte din cei 401. Lasa cateva informatii pentru toata lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce castigi?
Bravo tie!

| somebody explică:

Testele HLA sunt cele care pot determina daca un donator este compatibil cu un bolnav. In Romania sunt doar opt centre care pot testa imunologic daca un donator si un bolnav sunt 100% compatibili.

Mai jos puteti afla adresele acestor centre:

Institutul Clinic Fundeni - Laboratorul de diagnostic, biologie moleculara, imunologie HLA si virusologie

Sos. Fundeni nr.258, sector 2
Centrul de Imunogenetica si Virusologie, etajul 3

Telefon 021-3180448

Conf. Dr. Ileana Constantinescu, medic imunologie – virusologie

Institutul National de Hematologie Transfuzionala `"Prof. Dr. C. T. Nicolau", Laboratoul National HLA - Centru acreditat EFI (European Federation of Immunogenetics)

Str. C. Caracas nr. 2-8, sect. 1, Bucuresti

Tel : 0314-251230, int 215, Fax: 0213-191779;

e-mail : inht_labhla@yahoo.comMedic
Coordonator: Dr. Dutescu Irina Monica

Spitalul Clinic Judetean de Urgenta nr. 1 Timisoara - Centrul regional de imunologie de transplant

Str. Iosif Bulbuca nr 10 - La biroul de informatii cereti sa ajungeti la Dan Ilincariu

Telefon 0256433601 interior 122, 0740-953576, 0356-433111

Spitalul Clinic de Urgenta "Sfantul Spiridon" Iasi - Laboratorul de imunologie si genetica

Policlinica nr 1 din Iasi, Str. Vasile Conta, Nr.2
Etajul 4, Laboratorul de imunologie si igenetica
Dr. Petru Ceanga

Telefon: 0232-234277

Institutul Clinic de Urologie si Transplant Renal Cluj-Napoca - Laboratorul clinic de analize medicale si imunologie

Str Clinicilor nr 4-6 in Cladirea Medicala 2, etajul 3, Sectia Urologie si Transplant renal
Dr. Dan Luscanov

Telefon: 0724-520669

Laboratorul de imunologie de la Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Constanta

B-dul Tomis 145, Etajul 4, Clinica Chirugie 2
Contact dr Raluca Pasare

Telefon: 0241-614004; 0766-362527

Institutul de Urgente pentru Boli Cardiovasculare si Transplant Targu-Mures

Strada Gheorghe Marinescu, Nr. 50

Janina
| Janina a răspuns:

Noi ce?
nu facem parte!

| tukhey23 a răspuns:

Din pacate, nu.Si pot explica:Romania are un sistem bolnav si invechit. Tineri din Romania, pleaca peste hoatare pentru un trai mai bun si pentru. un viitor... bun.Si eu cu prima ocazie, voi pleca.
Bv tie ca esti un donator happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fain! As vrea si eu.

mira
| mira a răspuns:

Meriti felicitari.Eu nu corespund. Mira

| Mishulet a răspuns:

Interesant! Am vazut si eu campania pe care o face Pro-tv. Sunt de acord cu ceea ce spun ei, m-as inscrie si eu (la fel zice si sotul meu) doar ca noi nu suntem in Romania acum. Poate in viitor! E bine sa ajuti pe cineva cand are nevoie de ajutor, mai ales sa stii ca "I-AI SALVAT VIATA"! Bravo tie!

| Cryss a răspuns:

Hmm tare, ma bucur ca asa poti sa ajuti oamenii happy, chiar orele trecute am vorbit la biologie de donatorii de celule stem, acestea pot inlocui orice celula din corp happy ele avand caracter nediferentiat.
Citez si de pe wikipedia : Capacitatea celulei stem de a da naştere unei celule identice se numeşte auto-înnoire (self-renewal), iar cea de a da naştere unor alte tipuri de celule se numeşte diferenţiere.

Spor! >big grin

| Mya a răspuns:

Foarte bine! E un lucru minunat sa poti ajuta pe cineva intr-o astfel de situatie! Iar tu esti de admirat ca faci acest lucru, esti un exemplu bun.Ar fi bine daca s-ar alatura cat mai multe pers acestei campanii...

| claudya a răspuns:

Bravo, uite ceva la care sa meditam serios... e bine gandit...

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Daca n-as purta virusul hepatic C, sigur as fi donatoare, fara plata! ...In viata nu sti cand ai nevoie de ajutorul unei persoane pe care nici nu o cunosti, dar prin bunavointa si simtul sau civic iti salveaza viata!
Te felicit silvioman pentru curaj si campania de informare. Cred ca multi nu stiu de importanta acestei celule stem...Sunt copii si tineri bolnavi de leucemie care pot fi salvati cu ajutorul transplantului de celule stem...astfel romanii n-ar mai fi nevoiti sa plece pe bani grei in alte state pentru salvarea vietii lor.
Dar trebuie sa apreciem eforturile unor spitale de a apela acest mod de tratament asa cum pot... dar cel mai mult conteaza generozitatea si intelegerea noastra, a tuturor!
Voi, cei tineri si sanatosi aveti curaj...nu este dureros...este doar o intepatura! dar rezultatul este fantastic:vieti salvate!

assiris
| assiris a răspuns:

Pentru "clau7878" Esti sadic tipule. Cred ca raspunsul dat de "Mishulet" este cel mai elocvent: "E bine sa ajuti pe cineva cand are nevoie de ajutor, mai ales sa stii ca "I-AI SALVAT VIATA"!" Sa te fereasca Dumnezeu sa ai nevoie de asa ceva si sa te intrebe un donator cit valoreaza viata ta pentru sti ce pret sa-ti ceara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@nene assiris pai cand am zis,, si ce castigi" ma refeream ca chiar nu stiu ce inseamna celulele stem(si vroiam sa aflu de la voi) am crezut ca e in ceva top si o sa apari la tv... cam asa suna intrebarea(sau ce e, pentru mine) asta am inteles eu ...nu am stiut ca poti salva vietii daca donezi...si nici nu stiu cum ai putea dona... vroiam doar sa aflu.

Daca crezi ca sunt sadic afla ca am donat si eu sange la viata mea, dar unde nu intelegi despre ce e vorba intrebi pe privat nu murdaresti topicurile ok?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt Mishulet... Te poti inscrie in tara unde te afli acum!
Probabil ca foarte multi oameni din tara asta ar face acelasi lucru ca si tine, silvioman, daca ar exista centre apropiate de domiciliul fiecaruia.
Pt mine personal, mi-ar fi tare greu sa ajung la Fundeni atunci cand sunt in Bucuresti, o sa incerc sa gasesc centrul acela din str. Caracas ( cu ce se mijloace de transport in comun se ajunge acolo? ai idee? )

| maya_1276 a răspuns:

Bravo tie... e bine sa-i ajuti pe alti. mi-ar place si mie sa fiu de ajutor. oricum BRAVO tie.

| Shery a răspuns:

Cred ca este retorica intrebarea. Mi-ar placea sa fac partehappy

| yoannah a răspuns:

Si mama este insarcinata si a luat in considerare optiunea celulelor stem.
Cred ca este OK!
Pana la urma facem ceva bine, nu rauwinking

| somebody explică:

Eu nu locuiesc in Romania dar am promis ca va fi primul lucru pe care-l voi face cand ajung in tara.Asa ca mi-am respectat promisiunea care am facut-o cu ceva timp in urma tot la o asemenea intrebate legata de celule stem.Stiu ce inseamna sa salvezi vieti si voi incerca sa fiu de folos pe cat posibil.Sunt deja in 3 baze de date Israel SUA si Romania.In ceea ce priveste transportul nu stiu pentru ca am fost cu taxiul. Faceti un efort si incercati sa ajungeti si voi indiferent pe ce cale...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu vreau sa fac parte dar nu stiu cum sa procedez.

| nonni a răspuns:

Si eu urmez. saptamana viitoare. abia astept. o sa ma simt minunat.
doar 400 sunt deocamdata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai si noi toti de aici de la fifi facem parte