| qieiqpalz a întrebat:

Eu ma enervam usor si imi dadu doctorita de familie sa iau niste pilule care m-au calmat acum nu mai iau si iar ma enervez repede... oare ar fi ok sa mai iau cateva?(scuze pentru scris) Pilula se numeste persan

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GdX a răspuns:

La sala daca ceri ajutorul te ajuta oricine. Nu cred ca te refuza careva. Cauta pe internet pe YouTube miscarile de box, urmareste-le cu atenti si da-i la sac. Si gandeste-te intotdeauna: "de ce ma enervez?, ma afecteaza cu ceva lucrul pe care m-am enervat, ma raneste cu ceva? daca nu, atunci la ce sa ma enervez" Tu esti singurul in masura sa iti controlezi comportamentul. O sa vezi ca o sa reusesti. Daca cumva esti in marja de 14-19 ani, e normal, toti am trecut prin momente din astea.

23 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Medicamentul se numeste persen si este un calmant. Pentru a te elibera de nervi, mai bine mergi la sala de forta sau la box pentru a-ti calma nervii.

| qieiqpalz explică (pentru GdX):

Nu va fi ciudat sa dau in sacu de box ca animalu?

| GdX a răspuns (pentru qieiqpalz):

Iti iei un antrenor. Nu dai de capul tau ca te poti accidenta. Poti sa vorbesti cu un antrenor sa te invete miscarile de baza si pe urma dupa ce ai prins miscarea, dai ca nebunul pana nu mai poti. Si eu cand mai termin sala ma duc la sacul de box si trag picioare pana mi se invinetesc tibiile.

| qieiqpalz explică (pentru GdX):

Nu imi permit un antrenor...dar probabil la nervi voi merge si voi da in sac de box partea proasta e ca uneori niste tipi il dau jos si are cel putin 150kg nu ma ajuta nime...atunci ce fac?

| qieiqpalz explică (pentru GdX):

17 ani.

| GdX a răspuns (pentru qieiqpalz):

La sala daca ceri ajutorul te ajuta oricine. Nu cred ca te refuza careva. Cauta pe internet pe YouTube miscarile de box, urmareste-le cu atenti si da-i la sac. Si gandeste-te intotdeauna: "de ce ma enervez?, ma afecteaza cu ceva lucrul pe care m-am enervat, ma raneste cu ceva? daca nu, atunci la ce sa ma enervez" Tu esti singurul in masura sa iti controlezi comportamentul. O sa vezi ca o sa reusesti. Daca cumva esti in marja de 14-19 ani, e normal, toti am trecut prin momente din astea.

| relian a răspuns:

laughing ces alea pirule? Cred ca de aia ai si scris pirule ca te enervezi,deci e timpul sa mai iei ceva pirule sa iti revii laughing unde este L si undei R? asta daca e sa spui ca ai apasat linga tasta L ai apsat pe R dar unde e una undei ailanta,deci tu asa crezi de fapt ca se numesc PIRULE afla ca se numesc de fapt PILULE,laughing hai ca ai mai invatat si azi ceva laughing deci baga pilule acolo sa iti revii.Dar e bine macar ca te'ai scuzat pentru scris,gata esti in regula. Sper ca nu ma injuri,mai glumesc si eu,pana la urma fiecare scrie cum poate,ce poate,conteaza ce faci,cum esti ca om.Un sfat daca pot,mergi si intreaba medicu care tia prescris acele pilule,astia pe aici nu-s doctori,deci intreaba pe ala,spui uite frate iar ma enervez,ce fac,mai iau,mai stau, ala normal ar trebuie sa stie, desi nu m-ar mira sa nu aibe habar, dar na stii cum e, intrebi pe ala care se ocupa de asa ceva, macar are ceva experienta.bafta

| ElSueno a răspuns:

Cred ca sunt eu prost, dar n-am auzit in viata mea cuvantul 'priula', doar pilule.

| qieiqpalz explică (pentru ElSueno):

Am zis scuze pentru scris ..ai putea sa nu mai faci pe prostu se intelege ce zic mai greu dar se intelege cum altii o fac si tu o poti face

| alex15ccc a răspuns (pentru ElSueno):

Cred ca pirula e in spaniola

| anonim_4396 a răspuns (pentru qieiqpalz):

E riscant s-o faci pe-a prostul ca poti ramane asa...

| qieiqpalz explică (pentru anonim_4396):

Adica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Ma refeream la El sueno.El a zis ca-i prost si tu ai completat sa n-o mai faca pe-a prostul...

| ElSueno a răspuns (pentru qieiqpalz):

Pai ce-i asa greu sa scrii 'pilula' in loc de 'pirula'?

| qieiqpalz explică (pentru ElSueno):

Nu am auzit niciodata de pilule ..la mine se zice pirule ce vina am eu?

| ElSueno a răspuns (pentru qieiqpalz):

Nu am auzit niciodata de pirule, la mine se zice pilule. De ce te simti asa ofensat?

| qieiqpalz explică (pentru ElSueno):

Pai toti veniti si radeti de mine ca zic pirule...

| varsanofie a răspuns:

Teoretic, da. Poți lua în continuare acele pilule, consultând doctorul, sau urmând tratamentul anterior, fiind vorba de calmante.

| georgestanciu a răspuns:

Da ia

| FeelTheRain a răspuns:

Buna!
In primul rand, nu poti lua de capul tau medicamente. Banuiesc ca ai avut tratament de cateva zile sau saptamani. Daca nu te simti bine, trebuie sa mergi din nou la doctorita si sa discuti cu ea despre situatia ta.
In zilele de azi stresul e in top si majoritatea au probleme, altii mai puternice altii nu.
Eu ti-as sugera sa mergi la un psiholog sa vezi ce zice si sa vezi cum te simti dupa cateva sedinte.
Sa ai o seara frumoasa si cat mai linistita!

| qieiqpalz explică (pentru FeelTheRain):

Nu am incredere in ei sunt niste paraciosi am fost de 2 ori cand eram mai mic am zis sa nu zica la parinti ce vb si au zis amandoi

| FeelTheRain a răspuns (pentru qieiqpalz):

Depinde si cati ani ai. Nu ai specificat varsta. Din cate stiu eu, psihologii sunt obligati sa tina strict secret tot ce discutati voi, nici macar parintii nu au dreptul sa stie. Trebuie sa stii si ce psiholog alegi, nu poti merge la oricine.

| qieiqpalz explică (pentru FeelTheRain):

Mda nu ma duc lasa

| MarynGeorge2001 a răspuns:

Da, trebuie sa iei acele pirule pentru a te calma.