| qieiqpalz a întrebat:

Eu maine cred ca voi merge la psihiatru din cate am inteles nu ma costa bani am 17 ani dar eu ma gandesc ca pana o sa fac 18 nu o sa imi revin ..si sunt curios cam cat costa pilulele (sa ma calmeze)sau oare pot sa nu mai merg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mergi la medic! Medicamentele sunt ieftine sau chiar gratuite. Te vor calma rapid. Este bine sa te tratezi, pentru sănătatea și integritatea ta.

| qieiqpalz explică (pentru Donsavas):

Eu zic dupa ce gat perioada asta de dat gratis ce voi face?

| FaraNume1245 a răspuns:

"Medicamentul face boala să existe"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu te sfatuiesc sa consulti un psiholog, pentru ca starile tale pot avea o cauza psihologica, iar medicamentele nu vindeca, ci doar tin sub control anumite manifestari.
Pentru ca esti minor, da, e posibil ca psihologul sa le spuna parintilor tai despre discutiile voastre, insa i-ai putea cere sa iti respecte confidentialitatea pentru o desfasurare optima a procesului terapeutic.

| qieiqpalz explică (pentru anonim_4396):

Crezi ca nu am facut asta? de fiecare data cand am mers am vb cu ea sa nu zica si cucu ca a zis paracioasa

| Doja a răspuns:

Evita pastilele, pentru ca te vor afecta pe viata si vei deveni posibil dependent.

Mai bine du-te la psiholog si vezi ce e in neregula cu tine.

| qieiqpalz explică (pentru Doja):

Stiu.dar ele ma vor ajuta sper.

| Doja a răspuns (pentru qieiqpalz):

Calmantele iti schimba chimia creierului si ti-l dezechilibreaza. Incearca sa eviti pastile de genul asta pe cat posibil.

Exista cazuri documentate cu oameni care au luat pastile cand nu era nevoie, sau au exagerat cu ele si au ajuns incapabili de a simti sentimente pozitive cum ar fi iubirea, pentru ca glandele care secretau substantele respective in creier si-au incetat activitatea.

La fel valabil si cu anti-inflamatoarele pentru ficat.

| qieiqpalz explică (pentru Doja):

Macar numai sufar dupa fete?‍♂️

| Doja a răspuns (pentru qieiqpalz):

Asta e problema reala? O sa-ti treaca. Mereu trece. Nu te pastila pentru lucruri prin care omenirea a trecut mii de ani fara probleme.

| alin131 a răspuns:

Intr-un fel te inteleg, am trecut prin ce treci la 17 ani, nu pastilele sunt solutia ta. Ai grija, acele pastile te pot afectaa destul de mult.

| Lucian2473 a răspuns:

Din cate am citit in comentariile tale, nu ai nimic. Treci printr-o perioada a tineretii in care psihicul este inca instabil sau sufera modificari. la 17 ani, daca nu ai episoade de panica...inseamna ca nu ai nimic. Poate lipsa unei prietene cu care sa mai schimbi doua buze, pardon, doua vorbe. happy Si acela nu se gaseste la psihiatrie. Poti incerca, totusi sa te duci la psiholog, nu la psihiatru. Insa a colo va trebui sa fii foarte sincer cu medicul, deoarece va incerca, prin raspunsurile tale sincere, sa isi dea seama ce ai. Iar pilulele sunt gratuite sau costa f putin. Nu exista termen de gratuitate, daca e sa le iei toata viata, gratuite vor ramane.

| qieiqpalz explică (pentru Lucian2473):

Man eu zic ca acum daca merg la 17 vor fii gratis dar cand voi face 18 nu vor mai fii

| Lucian2473 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Ba da, pentru toti cei cu boli pishice, medicamentele sunt gratuite sau costa f putin. Ceva gen 5 lei tratamentul pe o singura luna. Stiu asta pentru ca si eu i-au tratament. Si tot pentru ca ma enervam din nimic. happy Medicamente antistres pentru cas tresul provoaca nervul.

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns:

Ce simti mai exact de crezi ca ai nevoie sa mergi la psihiatru?

| qieiqpalz explică (pentru Ioanafreeyourmind1995):

Nam vorbit cu doctorita de familie i am spus ca ma enervez super usor pentru ca mama de 4 ani ma enerveaza zi de zi si ea mi.a dat tratament pe 10 zile a zis ca daca nu functioneaza ma trimite la psihiatru si da..nu a functionat

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Deci ai o stare de iritabilitate permanenta?

| qieiqpalz explică (pentru Ioanafreeyourmind1995):

Nu stiu ce zici eu ma enervez usor si fac urat ..adica zbier daca e ceva lovesc dar trece zic eu repede

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Sfatul meu este ca mai intai sa te duci la psiholog, pentru ca este foarte important sa discuti cu cineva despre problemele tale la modul cel mai deschis pentru a se gasi solutii, iar pastilele lasa-le ca pe o ultima optiune pentru ca, da, pot provoca dependenta.

| qieiqpalz explică (pentru Ioanafreeyourmind1995):

Nu ma duc ei intodeauna le zic parintilor mei ce vb cu ei am mai fost de vreo 3 ori si defiecare data au parat nu ma duc, nu merg nici la psihiatru ii zic la doctorita ca da mi am revenit si gt.le rezolv eu cumva