| anonim_4396 a întrebat:

Eu mi-am taiat cu o foarfecuta 2 alunite de la radacina acum 6 ani, nu ca erau mari ci vroiam sa le tai, a curs mult sange si cei carora le spun imi zic ca n-am facut bine ce-am facut, ca pot face cancer dar eu sunt perfect sanatos, care-i treaba cu alunitele? Sa m-astept pe viitor la surprize?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

N-o sa faci cancer fiindca nu toate alunitele se pot maligniza si daca in 6 ani nu s-a intamplat nimic n-o sa se mai intample. Am insa doua mentiuni: daca aveau piciorus mai lung si forma de conopidute, alea nu sunt alunite ci papiloame, alta tumora benigna a pielii care nu se malignizeaza niciodata. A doua chestie e asa: daca tu nu ai facut cancer, asta u inseamna ca e bine ce ai facut. Te-ai expus unui risc nepermis de mare, ai avut noroc, dar e criminal sa te lauzi cu asta. Ai putea sa le dai idei altora si ei sa nu mai fie atat de norocosi. Stii cum e chestia asta? E ca si cum ai spune: cine a spus tampenia ca la ruleta ruseasca se moare? Eu am jucat o data si nu s-a intamplat nimic... Da, dar data viitoare s-ar putea sa nu mai ai noroc.

21 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Eram la liceu si un coleg avea mai multe alunite. Afacut rost de par de cal le-a dezinfectat apoi a legat strans alunitele. În 20 de zile s-au uscat întrun mod miraculos si nu au mai aparut.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sper sa fii bine in continuare si sa nu repeti aceasta experienta.

| elena a răspuns:

Doamne, stau si ma crucesc...nu pot sa-ti descriu ce fior de moarte a trecut prin mine, cand am citit ce-ai facut...cat curaj sa ai sa faci asa ceva? Nu stiu ce se poate intampla, dar foarte serios iti spun, ca am avut un frate, care la 19-20 de ani si-a ras cu lama de pe gat sub barbie, o asemenea alunita si azi vad sangele curgand, nu se mai oprea...la 49 de ani dintrodata metastaza si inaintea implinirii varstei de 50 a murit...concluzia medicilor? Acea alunita taiata l-a dus la moarte dupa apropare 30 de ani, sper sa fie alta cauza si sa nu fii asa de ghinionist. Eu iti doresc din toata inima multa sanatate si sa dea Dumnezeu sa vorbesc eu prostii, ca sa nu zic altceva mai urat.

| alexa a răspuns:

Wai...fii sigur k asta poate avea efecte negative
cel mai bine te duci la un doctor urgent
uite eu am avut un var care si le. a rupt si tot asa i. a curs mult sange nu a stiut de sa faca si in primele zile a stat aksa... dupa a inceput sa. l doara aqlo si s. a dus la spital... a trebuit sa faca nu stiu cate operatii pentru a. i socate toata alunita pentru ca riscul era sa faca cancer mai ales ca alea mari sunt periculoase. a avut o perioda gaura aqlo dar acum i s. a mai astupat
asa ca nu mai astepta tu "surprizele"si du. te la doctor sa. ti faca un control
multa bafta

| Beatrice_6624 a răspuns:

Sa stii, ca de regula la alunite nu se umbla decat daca te vd un dermatolog.

| moonY a răspuns:

Asteapta'te, caci e bine sa fii pregatit!rolling on the floor
fa niste analize!

| anonim a răspuns:

Cinule, dupa ce ca intotdeuna confund numele tau cu a lui ciomu, mai esti si sadic. rolling on the floor

| lia a răspuns:

Pai apelez si eu la tine, am o alunita cam stresanta pe gat. Dar am o rugaminte mare, sa nu faci greseala sa dai pe langa alunita ca dupa chiar ca se intampla ce ziceau Bizzare si Emil laughing

| lia a răspuns:

@Cinu, depinde cu ce anume ratezi alunita, daca este cu foarfecuta nu cred ca ar fi asa o favoare pentru gatul meu worried Eu speram ca tu ai inteles ca nu asta este capriciul rolling on the floor

| realitate a răspuns:

Fugi nu mergi la dermatologie nici odata omu nu a gasit cancerul la timp mai ales ce ai riscu sa faci tu

| felicia_7071 a răspuns:

Indiferent de ce raspunsuri ti s-au dat eu te indrum categoric catre dermatolog pentru ca nimeni dar absolut nimeni de pe acest forum nu iti poate da un "diagnostic". Fiecare dintre noi(poate fi chiar si un doctor) spunem doar ce credeam, in urma scrierilor tale.
Deci, te rog frumos sa te duci la un doctor!
Sanatate multa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au:-s am oroare de chestii d'astea.
curand o sa auzim de tine..ca si de ciomu?rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alexa draga...si le'a taiat acu 6 anirolling on the floor)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Alexa dar au trecut 6 ani, am facut controale medicale inclusiv la sange desi nici grupa sanguina n-o stiu oricum, au iesit bune, mai spun oamenii astia ca pot face cancer, sa cred?!?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Brigaela, erau la baza pielii adica nu din acelea proeminente, multumesc pentru. raspuns si celorlalti, nu incercati sa extirpati o alunita caci este periculos, eu am avut noroc dar voi s'ar putea sa nu aveti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Lia, mai bine sa te streseze o alunita decat vreo consecinta a unui capriciuhee hee insa daca ma uit la poza ta cred ca de emotii as putea rata alunita in favoarea gatului laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

...numa tampenii faci!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai facut rau.Se poate sa faci cancer de piele si dupa mai multi ani.Chiar daca au fost la baza pielii, cred ca pot sa fie cancerigene.Mai bine mergi la un dermatolog

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai tare e raspunsul Elenei. I-a bagat frica in oase mai ales ca a scos si doctorii la inaintare. A bagat-o si cu perioada neclara, prin urmare frica de moarte il va urmari intreaga viata pe eroul nostru.
Acum sa adaug si eu un comentariu pe tema asta. Cancerul provocat de alunite se numeste melanoma si are o evolutie f. rapida. Daca iti tai acum o alunita si peste 30 ani faci cancer la san sau la prostata (depinde de sex) nu e de la alunita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,, si eu am auzit ca mdk le tai sunt cancerigene! nu acum,, pe viitor s-ar putea sa ai probleme! ai mare grija!

| nicola_2278 a răspuns:

Buna. Sper ca ai fost la medic, daca nu e urgent sa ajungi la el!
Te sfatuiesc sa consulti un medic dermatolog si sa-ti urmaresti cu atentie alunitele. Daca-si schimba forma, culoarea si daca apar peste noapte trebuie urgent consultat un dermatolog. Nu e de gluma cu ele. Sfatul nu e dat doar ca sa raspund cuiva, o sa vezi ca peste tot unde gasesc subiect legat de alunite rog pe toti sa faca o vizita dermatologului si asta pentru ca am avut un caz in familie terminat cu bine, dar care ne-a dat extrem de mari emotii. Numai bine!