| papuciirupti a întrebat:

Exista boli/afectiuni care fac ca organismul sa emane un miros neplacut? care sunt acestea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Diabeticii deseori emana transpiratie cu un miros neplacut.
De asemenea, unele probleme de stomac provoaca miros neplacut a aerului respirat.
Dantura stricata poate sa produca si ea miros intens.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Toxinele, cariile dentare, trebuie sa ti faci detartraj de două ori pe an.

Răspuns utilizator avertizat
| popadrian96 a răspuns:

SfatulMedicului.ro›
miros neplacut

[transpiratie_remediu.JPG]
Remedii naturiste pentru mirosul neplacut al corpului
Din Articole

Generalitati Rolul transpiratiei este de a regla temperatura corpului. Transpiratia excesiva poarta denumirea de hiperhidroza, fapt care determina aparitia mirosului neplacut al corpului. Practic, nu transpiratia are un miros neplacut ci bacteriile care se acumuleaza pe suprafata pielii. Mirosul neplacut al corpului este asociat cu cel al substantelor degajate de glandele sudoripare. Acestea sunt responsabile de eliminarea toxinelor din organism sub forma transpiratiei. Folosirea deodorantelor nu face altceva decat sa amplifice mirosul substantelor toxice; in plus, deoarece contin metale grele, precum aluminiul, acestea dauneaza sanatatii organismului. Cauze Cauzele transpiratiei si mirosului neplacut al corpului: [continuare]
Miros neplacut al gurii
Din Comunitate

buna ziua.am o problema cu mirosul neplacut din gura.ma spal pe dinti de cateva ori pe zi si nu am prbl cu dantura.am fost de cateva ori la interne, am fac teste cu bariu si totul e ok.am fost la orl, am av sinuzita dar am tratat-o.am fac nenumarate teste cu trimitere de la medicul de familie si degeaba, mirosul persista.nu mai stiu unde sa ma duc si ce sa fac.relatiile mele cu oamenii au fost afectate f tare.ma poate ajuta cineva.am citit pe net ca mai sunt oameni cu problema asta deci tind sa cred ca e tratabila [continuare]
Sinuzita + miros neplacut
Din Comunitate

Am avut probleme in trecut cu o sinuzita cronica pe partea dreapta. Am facut radiografie si aveam numai la maxilar. Am tratat-o de 4 ori cu antibiotice, de 2 ori local, cu picaturi. Nu mai am de mult timp probleme cu durerea de cap sau nasul infundat, il mai suflu din cand in cand si am o secretie nazala galbena cateodata insotita si de un miros neplacut. Este posibil sa am in continuare sinuzita desi nu mai prezint durere nici senzatie de presiune sau incarcare? Am avut pe partea cu sinuzita si o cangrena la o masea de sus. Am tratat-o dar din cand in cand mai curge sange din masea. In maxim o luna merg sa vad ce e in neregul cu maseaua. Poate avea legatura mirosul secretiei nazale cu maseaua? Sa merg intre timp din nou la ORL? Multumesc [continuare]
Miros neplacut, urina tulbure
Din Comunitate

de ceva vreme prima urina este de un portocaliu inchis, tulbure, uneori chiar spre roşu. dupa igiena organului sexual acesta incepe sa emita un miros neplacut la maxim cateva ore, sau chiar imediat, in conditiile in care eu tin ff mult la igiena. dureri nu am la urinare, dar am sufletesti ca daca dupa ce tocmai am facut dus o tipa ce vroia sa imi faca,,,, ceva...imi spune,, esti bolnav ca iti pute penisul" nu iti prea convine. aveam starea aia de disconfort da nu credeam ca imediat apare mirosul ala. eu il simteam ceva mai tarziu. am luat vreo boala venerica sau e infectie urinara?! ce sa fac?! [continuare]
Miros neplacut al nasului
Din Comunitate

Sotului meu ii apare un miros neplacut din nas( nu din cavitatea bucala)iarna, fiind debutul unei raceli cu nas infundat, dureri de ochi si cateodata si ameteli. Mirosul nasului dureaza de la o zi la 3 zile. Intrebarea mea este daca mirosul este de la ceva infectii ale sinusurilor sau poate veni de pe plamani el acuzand dureri in piept atunci cand respira aer mult prea rece sau vara cand bea apa rece. Multumesc mult si sper sa nu fie foarte grava situatia noastra! [continuare]
Miros neplacut
Din Comunitate

Buna ziua! Am si eu o problema de aproape 2ani, miros neplacut de peste, in special in perioada ciclului Si a contactului sexual.Eu locuiesc in Londra am facut analize amanuntite la o clinica specializata mi s-a spus ca ph e ff scazut, e o problema de dezechilibru la nivel vaginal, cel Putin asa am inteles eu, mi sa prescris niste antibiotice, le am luat, dar la o Luna a aparut iar problema.Am fost in Romania am facut analize amanuntite Si acolo mi sa prescribe ovule Si pliculete pentru salaturi(tantrum rose)dar dupa tratament am facut o forma usoara de candida, Si problema a aparut iar

| papuciirupti explică (pentru popadrian96):

Copy paste?
omule asa ajuti tu?