| cris25 a întrebat:

Exista cineva care a urmat tratament cu Sotret contra acneei si a dat rezultat? Este adevarat ca dupa acest tratament este posibil sa nu mai poti sa ramai insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E un tratament bun, dar foarte agresiv si trebuie luat numai la indicatia medicului, daca raportul risc/beneficiu e in favoarea ta.

Alte răspunsuri
| mitica_6163 a răspuns:

Am folosit in trecut originalul, Roaccutane. Am urmat tratamentul aprox. 8 luni, a functionat. Din aceste 8 luni 2 luni (la inceput)am luat Sotret pentru ca erau la jumatate de pret. Insa eu grabit fiind sa vad rezultate, dupa 2 luni am trecut pe Roaccutane. Scumpe la momentul respectiv (120 lei cutia), dar foarte bune. Imi amintesc ca foloseam 3 cutii/luna. Am avut o acnee medie ca gravitate. Si este FOARTE periculos pentru. fat si nu-ti spun asta doar din prospect. Nu fa greseala sa urmezi tratament cu isotretinoin (subst. activa din Roaccutane, Sotret s. a.) pe perioada sarcinii si asteapta sa treaca cateva luni dupa ultima pastila inainte de a concepe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sotret este foarte bun pentru acnee. Insarcinata poti sa ramai, dar mai bine ii sa lasi o perioada sa treaca dupa tratament

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu urmez tratamentul cu sotret/roaccutane de 10 luni si am evoluat foarte mult. Doctora mi-a spus ca am acnee severa iar acum nu mai am nici macar un cos pe fata, spate, umeri. L-a inceputul tratamentului doamna doctora mi-a spus toate riscurile la care ma expun, efectele adverse si mai ales ce reguli trebuie sa respect. Una din ele este sa nu raman insarcinata in timpul tratamentului(1an) si nici 1 an dupa terminarea acestuia.Si eu m-am ingrijorat cand am citit prospectul dar pana acum n-am avut nici o problema.Trebuie neaparat sa mergi la dermatolog de cate ori iti cere, faci analizele recomandate si mai ales sa respecti regulile.Multa bafta tuturor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu is George din Oradea. Am avut mari probleme cu acneea pe spate, imi era rusine sa merg la strand si chiar sa stau dezbracat in casa in fata fratelui sau a parintilor. Am suferit extrem de mult. Am primit un tratament cu sotret si pot sa va zic ca dupa cca5-6 luni am scapat definitiv. Tratamentul nu a fost unul tocmai usor, dimpotriva pielea de pe fata se exfolia foarte tare. Acum dupa tratament sunt foarte multumit, mi-au ramas doar cicatricile dar acestea dispar incet incet. Va spun ca am avut o acnee deosebit de urata. De fiecare data cand luam un tricou pe mine stiam ca-l voi da jos patat de sange. Va doresc multa sanatate si atentie am inteles ca tratamentul este unul destul de toxic sau chiar foarte toxic. SANATATE MULTA

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am teminat tratamentul cu Sotret si dupa 8 luni am scapat de acnee. Tratamentul este dur, trebuie rabdare multa si mai ales este unul individual. Acum am fata curatata si doar ocazional imi mai apar cosulete, dupa aproape 1 an de la terminarea tratamentului. Sanatate tuturor, Cris25

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La intrebarea cu sarcina nu am idee sunt boy, dar acel medicament daca il iei conform prospectului e foarte eficient.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand Sotret/Roaccutane, este foarte bun, rezultatele se vad, dar trebuie si rabdare, luati-l NUMAI la recomandarea unui medic dermatolog.

| iulia_7948 a răspuns:

Va rog, documentati-va inainte sa mai luati asa ceva. Si eu am luat un an si dupa vreo 5 ani am aflat ca mi-a distrus viata. Pe langa faptul CA NU MI-A TRATAT ACNEEA, acum ma chinui sa elimin substanta din organism prin tot felul de detoxifieri. Am avut tot felul de probleme ginecologice, a trebuit sa ma tratez si de un inceput de cancer cervical ca sa zic asa. Incetati cu Sotretul sau Roaccutanul, mergeti la ginecolog, endocrinolog, homeopat, nutritionist pana descoperiti problema. Pe mine un homeopat m-a scapat de problema asta plus dieta vegana. De la 10 ani am suferit, acum am 25. Nu mai bagati toxine in voi mai ales de la pastilele astea, acneea e oricum un rezultat al toxicitatii masive din organism din diferite motive. Bafta!

| andrey20bdj a răspuns:

Am urmat eu tratament cu Sotret timp de 3 luni daca nu ma insel.Totul a fost foarte bine timp de 1 an dupa terminarea tratamentului, efectiv nu mai aveam nici un cos.Insa acum dupa 1 an jumatate au inceput sa imi reapara cosurile, foarte putine insa, dar mai apare cate 1, 2.Bafta

Alte răspunsuri
| Daniela_Roxana_1987 a răspuns:

Da 2 ani sub supravegherea medicului e f ok, dar putini medici risca sa duca tratamentul la bun sfarsit asa cum e scris pe cutie. Nu ai voie sa iei pastile in timpul sarcinii.Ideea de baza e ca usuca tot... poate produce malformatii fatului.Sotret este un derivat de vit. A. La finalul tratamentului analizele mi-au iesit ok, deci nu mi-a afectat sanatatea in vreun fel!

Alte răspunsuri