| juniper a întrebat:

Exista dermatita seboreica? Cred ca am, cum pot sa scap de ea? Ca-mi miroase pielea capului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Glandele seboreice supraproduc, se prelinge la radacina firului si impiedica firul de par sa creasca si pielea capului sa se oxigeneze, exista remedii dar evitati spalarea cu sampoane agresive (degresare excesiva).
- sampon cu ph negativ va regla cantitatea de sebum, nu va periati intens (va produce mai mult sebum ), ulei din arbore-de -ceai 5-10 picaturi in sampon.
- aici sunt mai multe remedii;
http://209. 85. 229. 132/search? q=cache:_bHwymX5_G8J:...clnk&gl=ro

11 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii exact daca e ce spui si pentru.asta trebuie sa mergi la dermatolog sa afli exact diagnosticul si cauza asta nu se rezolva asa prin vorbe faptul ca miroase pielea capului nu cred ca are legatura cu dermatita seboreica e altceva hormonal e ceva cu glandele sebacee in plus pentru ca da acel miros de care spui si de aceea trebuie sa vezi un diagnostic de la dr. oricum sa iei un sampon bun acelea sidefate albe fac mai repede parul uns decat cele transparente si matreata la fel eu iti recomand wash & go de mar sau herbal, sunt bune sau pantene pentru par fragil care se rupe alea transparente. cele de copii nu as zice ca da pentru ca acelea sunt speciale pentru copii si pentru nevoile lor si hormonii lor si glandele noastre sebacee, hormonale functioneaza altfel decat la copii de aceea nu ni se potriveste noua sampoanele lor eu am incercat cu bubchen de la fiica mea si mie imi era cleios oricat l-am limpezit iar la ea scartaia parul imediat sub apa asa ca vezi ce mai faci dar tot la dr mergi si asteptam vesti despre diagnostic si tratamentul ce ai primit, pana atunci... sanatate!

| mioara a răspuns:

Dute la un dermatolog .

| gabimaris a răspuns:

Da, exista si e foarte pacatoasa! Trebuie sa te alimentezi corect pentru ca pielea are un exces de sebumm, sa nu mai fumezi (daca o faci), sa nu mai stai in fum de tigara, sa nu mai folosesti produse gen gel de par, fixativ etc, sa folosesti un sampon pentru copii, eventual si neaparat sa consulti medicul dermatolog! Pana atunci incearca sa inlaturi toti factorii de stress din viata ta pentru ca si stressul este o cauza a dermatitei!

| gabimaris a răspuns:

Nu uita sa folosesti pentru pieptanat un pieptan rar, sa piepteni usor ca sa nu ranesti si mai tare pielea capului!

| juniper explică:

Nu fumez, nu sunt stresata, nu folosesc fixativ si mananc salata in fiecare saptamana.

| bluerose a răspuns:

Eu am asa ceva din liceu, e pe baza nervoasa si nu am reusit sa scap de ea nicicum. La mine se manifesta prin niste coji pe pielea capului, pe care daca le "zgamai" raman niste pete rosii, dar mie nu-mi miroase pielea capului!?

| bluerose a răspuns:

Eu am avut, am si voi avea, pentru ca sunt foarte emotiva happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dermatita seboreica da niste coji, asa ca o matreata mai mare. Nu cred ca ai asa ceva, pentru ca din cate stiu eu nu miroase si iti spun ca m-am confruntat cu asa ceva. Mai degraba o infectie. Mergi la dermatolog, nu amana!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bluerose, si eu am avut si inca mai apare din cand in cand...Am observat ca are legetura cu stresul si cu alimentatia grasa in special. Incearca sa te calmezi si sa mananci mai sanatos, + un sampon bun antimatreata. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Găsești aici tot istoricul: http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica
Pa, pa.

| oldbeatle a răspuns:

Un dermatolog mi-a recomandat șamponul Selegel de la Ducray. Este destul de scumpuț însă a fost singurul care, la mine, și-a făcut efectul.
Problema este că, după o perioadă, organismul se obișnuiește cu el și nu-și mai face efectul dar, pentru început, este o reușită.
Eu fac pauză cam o lună de zile și apoi reîncep să mă spăl cu el.
însă cea mai bună variantă este să consulți totuși un dermatolog.
Cu bine!