| Deserth a întrebat:

Exista riscul sa ma ingras daca mananc mai multe banane pe zi(in fiecare zi) dar mancare putina

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Banelele sunt energie rapida ele nu ingrasa nici nu au acest scop,scopul lor este sa furnizeze energie rapida gen bagi o alergare dupa ce manci sa vezi ce bine te simti,conteaza caloriile, rata metabolica, dar nu e ok sa manci doar banane organismul vrea vitamine, proteine, grasimi, carbo, eu recomand si brocoli

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai bine mananci banane decat altceva nesanatos

| Sn4k3 a răspuns:

Nu.

| Victoria18 a răspuns:

Nu, dar poti face constipatie cronica. Stiu asta de la o asistenta. Mi-a zis ca bananele constipa, mai ales daca mananci multe riscul e mare.

| Victoria18 a răspuns:

Plus ca am facut si eu asa, am mancat multe banane o data, mai multe zile si am facut constipatie cronica

| RAY a răspuns (pentru Victoria18):

De la banane nu faci constipatie cronica,trebuie alese bananele mai moi nu tari, verzi, cele moi reglaseaza tranzitul intenstinal, totul are o limita nu manci banane ca unic aliment si ca supliment de energie 1, 2 pe zi e ok da moi nu verzi

| Victoria18 a răspuns (pentru RAY):

Nu te fa destept sa ma inveti pe mine tu... Diferenta dintre cele verzi, moi etc. nu e mare.Omul a zis ca vrea sa manance multe si asta duce la constipatie nu conteaza de care sunt, moi etc.etc. Si una sau două etc. duce la constipatie depinde de organism in cazul asta. Te-as ruga sa nu mai comentezi, nu ai vorbit tu cu un specialist, ci eu, stii doar din presupuneri sau auzite sau de pe domnul google plus ca nu ai patit tu asta cu constipatia. Asa ca, no coment.

| iamprettybored a răspuns:

Eu mănânc banane zilnic, uneori și câte 3 banane pe zi și nu m-am îngrășat deloc.
Totuși nu e bine să mananci puțină mâncare.

| Deserth explică:

Intrebam deoarece mi-a zis cineva ca ingrasa pt.ca are fructoza banana

| RAY a răspuns (pentru Deserth):

Fructoza este energia primara a organismului de care si creierul tau se foloseste, nu baga pe toti in seama., fructoza se elibereaza lent in sange nu ca zaharul care se elibereaza rapid, fructele sunt viata, rolul lor nu este sa ingrase si sa ofere energie

| andreidenis1890 a răspuns:

Maxim 2 fructe pe zi, daca mananci 5 banane sunt 500 kcal pe zi.

| Bosanceanu_Victor_1993 a răspuns:

Nu exista riscul

| Bosanceanu_Victor_1993 a răspuns:

Nu exista riscul sa te ingrasi

| MagicPlanet a răspuns:

Depinde si de activitatea pe care o faci. Daca faci sport, intens, 2 ore pe zi, poti manca linistit si 5 banane.