| Florin_Petrica_1999 a întrebat:

Exista tratament pentru: cadere nervoasa sau cedare psihica?
Ma simt foarte ciudat in ultima vreme si nu stiu exact ce ar putea fi.
Multumesc pentru eventualele raspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Multumesc ca ai impartasit cu mine acest rezumat.
Intr adevar creierul nu are alta treaba de facut decat sa te tina in viata.
Cauta tot felul de tertipuri caci are propria lui inteligenta.
Probabil ca berea nu este tratamentul potrivit ci mai curand niste SedatifPC si ceva cu valeriana, cum ar fi Extravalerianic Cardio
Insa tu poti interveni in relatia creier-suflet si sa te eiberezi de angoase.
Starea ta de bine nu trebuie sa fie in mainile nimanui, iti apartine in totalitate.
Oamenii vin si pleaca sau raman, nu depinde de noi, alegerea lor.
Invatand sa nu te atasezi de absolut nimic, caci oricum trecătoare toate, rezolvi multe.
Si timpul are rolul sau in orice rana pe suflet.
De asemenea invatam din anumite experiente. Adevarul uneori trebuie tinut pentru tine daca nu foloseste la nimic celuilalt. Si daca constiinta iti spune ca nu ai facut ceva in regula, iti asumi si nu mai repeti greseala.
Esti tanar si abia acum incepi sa te cunosti pe tine. Suntem oameni, sortiti greselii, sa fim milosi cu noi insine, sa ne oferim clementa si sa fim din ce in ce mai responsabili.
Este bine ca citesti despre lucruri, iti va ușura calatoria prin viață.
Este un moment in care posibil simti o cadere. Asa este viata. Anumite caderi sunt chiar necesare evolutiei noastre.
De fapt nu este o cadere ci un punct in transformarea ta, ca si adult.
Cam asa ne maturizam.
Au reusit oameni de la Auschwitz sa treaca peste traume sau sa traiasca umar la umar cu ele. Inseamna ca se poate.
Seara linistitahappy

17 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Da, exista, un medic ti le va oferi in functie de gravitatea cazului tau.Ai fost pana acum la un consult psihologic?

| ioana748 a răspuns:

Vitamine si minerale.
Hidratare corecta.
Ar putea fi multe. Dar acestea ar putea fi vorbite cu un terapeut.
Energia negativa trebuie scoasa, dar responsabil.
Pana iti iei un sac de box, ia o perna si da in ea cat vrei si injura pe cine vrei.
De asemenea poti sa scrii absolut tot ce iti trece prin cap.
Apoi arzi ce ai scris.
Toate cele bune,

| Florin_Petrica_1999 explică (pentru ioana748):

Am trecut printr-o perioada solicitanta, apoi m-am pus in pat fiind si putin beat, a inceput sa imi chiiuie urechile si sa am 1000 de ganduri in cap. Apoi dimineata am fost ca intr-un film.

| ioana748 a răspuns (pentru Florin_Petrica_1999):

După pandemie multa lume spune ca are aceste simptome.
De asemenea frecventa pamantului s-a modificat si multi resimt acest lucru, se simt pe alta planeta.
Dar neimportant asta.
Important sa te adaptezi tu la orice stare te cuprinde.
Neaparat trebuie sa iei Magneziu, B6, Calciu.
Sa bei apa cu lamaie si sa ti spui dimineața la sculare ca astazi esti bine, indiferent de film.
Daca te simți depasit de situatie, incearca sa mergi si la un psihiatru.

| Florin_Petrica_1999 explică (pentru ioana748):

In trecut am avut si 3 atacuri de panica, dintr-e care 2 su fost la urgente (pulsu 180)
Practic nu am nimic (dar simt o stare de derealizare, stari ciudate etc), prin primele 3 saptamani a fost groazic,cosmaruri,somn excesiv,somnolente,stare de robot,lipsa de emoti, furie, lipsa de motivatie, empatie, stare de nemultumite etc etc.

| ioana748 a răspuns (pentru Florin_Petrica_1999):

Ba eu cred ca ai ceva.Probabil nu au fost toate roz in copilaria ta.
Subconștientul vrea sa rezolve o problema si gaseste aceasta cale.
Anume aceste stari nu tocmai prietenoase.
Rana de abandon de obicei vine la pachet cu ceea ce descrii tu.
Cand ai sa accepti toate fix asa cum sunt ai sa te simti mai bine.
Dar ca sa le accepti trebuie sa le identifici.
Pana una alta vitaminizeaza te si hidratează te.
Este bine ca spui ceea ce se intampla, altfel nu ai cum sa te echilibrezi.
Invatam sa traim cu toate, totul este sa vrem si sa realizam ca fiecare secunda este un dar.

| Florin_Petrica_1999 explică (pentru ioana748):

Chiar nu a fost roz deloc.
In copilarie am avut numai certuri in familie.
La scoala imi luam mereu bullying.
Cand am ajuns la liceu in clasa a 9 parinti meu s-au despartit, fiind un soc foarte puternic pentru mine "mi-au amortit mainile si picioare".
Dupa ce s-au despartit parinti am ramas in gazda la bunici pe perioada scolara. In tot acest timp cand eram mai liber imi vizitam mama, tata fiind in comune diferite.
Dupa ce am terminat scoala am decis sa plec in Anglia pentru a imi lua propria casa, ca sa nu stau nici cu mama nici cu tata.
Am petrecut 5 ani plecat (6 luni pe an). Intre timp imi gasisem o fata care imi gasisem linistea sufleteasca si eram impacat cu mine, dar ghici ce, am fost inselat in ultimu hal. ( asta fiind acum 2 ani)
De atunci tot am plecat ca sa imi strang bani pentru mine ca sa nu fiu nevoit sa cer la parinti. Apoi su urmat acele atacuri de panica foarte puternice, la unele tinand si 1 luna starile naspa.
Aceste stari m-au luat cand eram in tara.
Ultima data cand am plecat in afara am inceput sa beau ca imi era frica sa nu ma ia iar acele stari.
Faza naspa tocmai acum mi s-a intamplat.
Eu eram cu o fata de aproape 1 an, dar ea era in tara, fiindca nu avea 18 ani.
Cu toate aceste frustrari, ca nu ma bucuram ca sunt cu ea am decis sa ma schimb sa fiu si eu altfel.
Imi gasisem o fata ucrainianca (cuminte, harnica, desteapta, sufletista etc).
Prostia mea a fost ca i-am marturisit ca am inselat-o, fiindca am simtit o vinovatie enorma fiindca am trecut prin acele stari ca si ea (ea avand acelasi trai cu parinti care am avut eu).
Dupa 2 saptamani de neliniste am inceput sa ma gandesc foarte mult pe cine sa aleg.
Faza urata a fost in penultima zi pana sa plec din Anglia.
Ajunsesem seara de la munca, rupt de obosit si cu capu plin de ganduri excesive, am decis sa iau 3-4 beri si sa adorm sa ma linistesc, dar ce crezi, a inceput sa imi chiuie foarte tare urechile, ganduri peste ganduri in mintea mea si agitatie. ( ma tot gandeam, ce am, ce am)
Urmatoarea zi cand m-am trezit am fost rupt de realitate.
Ma tot gandeam " ce s-a intamplat cu mine"
Dupa 2-3 saptamani de atunci am avut numai trairi urate rau de tot, ganduri de sinucidere, plus foarte multe stari ciudate, de parca nu eram eu.
Momentan sau mai ameliorat.
Dar ma sperie faptul ca nu stiu ce ar putea fi mai exact.
Din ce m-am documentat ar putea fi:
Cadere nervoasa
Cedare psihica
Depersonalizare/derealizare ( este un mecanism de protectie al creierului pentru a te proteja de situatile solicitante)
( Nu am facut cel mai bun rezumat, dar sper ca vei intelege ce am vrut sa zic)
✌?

| Florin_Petrica_1999 explică (pentru ioana748):

Am renuntat alcoolol. Am inceput sa iau sedatif, dar sunt mici schimbari.
Oare prin tratament medicamentos se poate rezolva aceasta " problema " + sedinte?
Am sa vizitez cabinetul psihiatric, sper sa fiu totul bine ✌?
Multumesc pentru raspuns!

| ioana748 a răspuns (pentru Florin_Petrica_1999):

Cu drag,
Multumesc pentru funda.
Un psihiatru te va ajuta sa depasesti starile prin tratament si cateva sedinte de terapie ar fi de folos.
Toate cele bunehappy

| ioana748 a răspuns (pentru Florin_Petrica_1999):

Multumesc ca ai impartasit cu mine acest rezumat.
Intr adevar creierul nu are alta treaba de facut decat sa te tina in viata.
Cauta tot felul de tertipuri caci are propria lui inteligenta.
Probabil ca berea nu este tratamentul potrivit ci mai curand niste SedatifPC si ceva cu valeriana, cum ar fi Extravalerianic Cardio
Insa tu poti interveni in relatia creier-suflet si sa te eiberezi de angoase.
Starea ta de bine nu trebuie sa fie in mainile nimanui, iti apartine in totalitate.
Oamenii vin si pleaca sau raman, nu depinde de noi, alegerea lor.
Invatand sa nu te atasezi de absolut nimic, caci oricum trecătoare toate, rezolvi multe.
Si timpul are rolul sau in orice rana pe suflet.
De asemenea invatam din anumite experiente. Adevarul uneori trebuie tinut pentru tine daca nu foloseste la nimic celuilalt. Si daca constiinta iti spune ca nu ai facut ceva in regula, iti asumi si nu mai repeti greseala.
Esti tanar si abia acum incepi sa te cunosti pe tine. Suntem oameni, sortiti greselii, sa fim milosi cu noi insine, sa ne oferim clementa si sa fim din ce in ce mai responsabili.
Este bine ca citesti despre lucruri, iti va ușura calatoria prin viață.
Este un moment in care posibil simti o cadere. Asa este viata. Anumite caderi sunt chiar necesare evolutiei noastre.
De fapt nu este o cadere ci un punct in transformarea ta, ca si adult.
Cam asa ne maturizam.
Au reusit oameni de la Auschwitz sa treaca peste traume sau sa traiasca umar la umar cu ele. Inseamna ca se poate.
Seara linistitahappy

| KovacsB a răspuns:

Renunta la cafea si la ciocolata pentru inceput.

| Mindfulness a răspuns:

Calmante,care trebuie sa le iei puțin, apoi treci și ramai pe antidepresive + psihoterapie sa identifici cauza. Sportul te poate ajuta mult, aleargă în aer liber.

| Mindfulness a răspuns (pentru Mindfulness):

Ia ce a zis Ioana și vitamine D3, complex din vitamina B. Ai anxietate dacă ai derealizare,trebuie sa ajungi la un specialist,nu prea ai de ales,ești obligat. Și eu am tot amânat și acum nu mai pot sa ies din casa de la anxietate,m-a distrus complet, se numește agorafobie! Greu scapi de aceste probleme, daca sunt cronice te poți confruntă toată viața cu ele. Sexul ajuta de altfel foarte mult, fa mult sex, te va calma foarte mult.

| Florin_Petrica_1999 explică (pentru Mindfulness):

Nu am agorafobie, din contra sunt sociabil, imi place sa fiu in permanenta activ

| Mindfulness a răspuns (pentru Florin_Petrica_1999):

Ziceam de mine că am că nu m-am dus la timp la medic! Tu nu o să ai dar o să ți se agraveze, măcar la un psiholog sa mergi.

| vatadezahar24 a răspuns:

Bună! Evident ca exista, dar pentru asta trebuie sa consulți un specialist care sa îți ofere tratamentul de care ai tu nevoie. Acest tratament pe lângă psihoterapie și medicație cu antidepresive etc, este bazat și pe stilul de viață sănătos. Mănâncă sănătos, hidratează te corespunzător, dormi cel puțin 8 ore pe zi și ieși afară în aer liber, socializează și fa ți prieteni!

| AnonimSoul a răspuns:

Incearca sa alergi de 3 ori pe saptamana minim 20-30 de minute. O sa iti creasca tonusul si iti imbunatatesti starea psihica. Exista astfel de perioade. Cauta sa iesi in oras cu prietenii.