| bom56777 a întrebat:

Există vreo legătură între Xyzal și Escapelle? Cică să nu iei pastile antifungice dacă iei pastila de a doua zi. Xyzalul e antialergie, dar se aplică și pentru antifungic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Dumitru_Marian_Mry_2000 a răspuns:

Escapelle este soluția problemei, o singură administrare: doar cu 1 pilulă poți evita cu ușurință avortul. Există 1 pastilă în ambalaj. Trebuie luată pilula Escapelle în termen de cel mult 72 de ore de la actul sexual neprotejat.
Trebuie luată cât mai curând – cu cât mai devreme cu atât mai bine!
Cu cât mai repede iei pilula, cu atât este mai probabil că va funcționa. În mod ideal, ar trebui să încerci să iei comprimatul în termen de 24 de ore de la contactul sexual neprotejat, deoarece atunci este cel mai eficient.
Eficacitatea Escapelle depinde de câte ore au trecut de la actul sexual neprotejat.
Xyzal este un medicament antialergic pentru tratamentul semnelor de boală (simptomelor)
asociate cu reacţii alergice, cum ar fi:
- rinita alergică (inclusiv rinita alergică persistentă);
- urticaria idiopatică cronică.