| CinevaAnonimă a întrebat:

Există vreo soluție pentru a adormi mai ușor noaptea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Reghqen a răspuns:

Desigur.
Poți să bei o cană cu ceai de mușetel destul de fierbinte cu 1/2 ore înainte să te culci, dacă nu să faci un pic de activitate fizică(20-30 de minute sunt de ajuns), sau dacă nu sunt niște pastile pentru o adormire mai liniștită și maj odihnită.

| Legion7X a răspuns:

Mai, bine fără cu pastile. Bea un ceai fierbinte,

| Ella2692 a răspuns:

Depinde și de factorii care te țin treaz/ă
În principiu este bine să vorbești cu medicul de familie iar acesta te poate indruma către un specialist.
Dacă totuși nu poți ajunge sau nu consideri asta o problemă soluțiile ar putea fi cele clasice
Care sunt în celelalte comentarii happy

| anonimg a răspuns:

Efort fizic pe parcursul zilei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, extractul de prună, mere ori cereale.
Pentru neprofesioniști, 50ml sunt suficienți. Cei mai imuni pot lua între 100 și 200 ml.
Să aveți un pahar cu apă la îndemână, la trezire.

| Panamax a răspuns:

Activitate ziua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să fii obosit, adormi super ușor.
Bea o cana de ceai/lapte, fă efort fizic pe parcursul zilei și noaptea numai cum te pui in pat adormi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multe.
Incearca sa te relaxezi cu exercitii de respiratie si muzica relaxanta de pe Youtube. Si stai ziua la soare (daca nu iesi de obicei). E vara si ne ferim de soare, dar ne afecteaza foarte mult starea emotionala. Aerisesti camera, incearca sa aduci plante sau un recipient deschis cu apa. Si nu uita de exercitii fizice inainte de culcare.
Si nu manca fripturi, mancaruri "grele" inainte de culcare. Salate, fructe, bei ceai fierbinte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Să te culci. Asta fiindcă este dificil să dormi în picioare. Eu la armată reușeam să adorm chiar și așa, din lipsă de somn.

| RAY a răspuns:

Respecta acelasi program de somn, evita sa stai pe tel, laptop, tv inainte cu o ora de somn, respira profund timp de 5 minute, stai la soare macar 30 minute te va ajuta, fa sport, manca sanatos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un ceai de tei și o rugăciune.winking De asemenea ai putea face mișcare și ai putea evita folosirea tehnologiei înainte de a adormi.

| JicaContra a răspuns:

Pastile cu melatonina
melatonina e un hormon NATURAL generat de organism sa te faca somnoros cand vine ora de somn, se ia cu cel putin 30mins inainte de culcare, cel mult 1h

inca o data medicamentul e NATURIST, de la marmacie abia asteapta sa ti-l vanda si nici nu se pomeneste de reteta, pentru ca nu are nici un fel de efecte secundare OARECARE!

eu iau Optisomnwinking

| Apokales a răspuns:

Da, alimentele bogate in melatonina. Eu imi fac fulgi de ovaz cu lapte si adorm instant este solutia mea cand vreau sa dorm, sa ma odihnesc bine.

| SoCristian18 a răspuns:

Buna ziua, poti folosi melatonina sau valeriana.

| Justme79 a răspuns:

Buna posibil să funcționeze daca îți faci un ceai din tei sau sunătoare sunt benefice pentru a liniști și multe altele sau poți lua ceva ușor de la farmacie pe baza de plante că sa te relaxeze și să te ajute in a dormi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am omis eu, vad ca au scris unii ceva, si "electricitatea" iti afecteaza odihna. Adica, sa te asiguri ca le opresti (calc, tv etc). Nu cred ca e nevoie sa le scoti din priza, desi am auzit ca unii mai fac asta (eu nu am de ce, ca sunt obisnuita sa traiesc fara asemenea obiecte in camera mea). Daca ai asemenea "aparate" in jur asta poate fi cauza pentru care nu dormi bine. (orice aparat electric care este pornit). Si am omis sa te trimit si la baie inainte de culcare, te relaxeaza si asta.