| krysty a întrebat:

Exista vreun tratament pentru a mari tensiunea? Astept raspunsurile dumneavoastra.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Da. Atentie: Daca tensiunea ta e mica, in mod normal, nu e indicat sa iti cresti tensiunea deoarece ai sansa sa dezvolti niste efecte adverse destul de aiurea (de la durere de cap pana la atac cerebral. Mai greu atac cerebral dar exista posibilitatea)
Solutii:
Regim hipersodic: mananca putin mai sarat decat de obicei. sarea creste tensiunea prin cresterea volumului de sange circulant (scoate apa din celule, sau retine mai multa apa in organism)
Hiper-hidratarea: Consumul de apa in exces. (eu mi-am ridicat tensiunea arteriala sistolica cu 20 de unitati consumand cam 6-7l/zi. Am ajuns de la 11/9 normal la 13/10 atunci)
Consumul de cofeina: o ceasca de cafea creste tensiunea arteriala cam cu 10 unitati.
Alta metoda e consumul de substante medicamentoase (sunt mai ulte categorii: care scad eliminarea de apa (scaderea perfuziei rinichiului, cresterea reabsorbtiei apei la nivelul nefronului), sau care produc o dezhidratare celulara, etc). problema cu astea e ca sunt greu de controlat, si acesta e motivul pentru care se prefera, chiar si in urgenta, cresterea tensiunii prin adaosul de lichide (incarcare volemica), adica prin perfuzii intravenoase cu ser viziologic, solutie ringer, glucoza.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Numai medicul cardiolog poate prescrie un tratament în situația unei hipotensiuni.
Pa, pa.

| kathessa a răspuns:

Stiu ca medicamente nu exista. Si eu am tensiunea mica. Ajuta cafeaua, vinul rosu, friptura de vita in singe, sexul. Dar toate cu masura. Si nu neaparat toate odata!

| kathessa a răspuns:

Stiu ca medicamente nu exista. Si eu am tensiunea mica. Ajuta cafeaua, vinul rosu, friptura de vita in singe, sexul. Dar toate cu masura. Si nu neaparat toate odata!

| micurutza2005 a răspuns:

Niste nervi in plus cresc tensiunea si mai completezi cu 2-3 cafele mai tari pe zi cu niste vin rosu si mai rezolvi ceva. anemic(a)nu esti, imunitatea sau circulatia sangelui nu sunt cu probleme? verifica si astea.

| alina_3350 a răspuns:

Siropul de coacaza neagra dimineata cite un paharel pe stomacul gol dar ai grija ca mareste tensiunea tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, pentru cauza care o determina sa faceti tratament, poate fi ulcer si atunci prin peretii intersinelor substantele nutritive nu trec, deci anemie, sau multe altele, tensiunea se poate ridica cu lichide, 2-3 litrii pe zi in functie de greutatea dv, la 50 de kg de ex, beti 2 l, la 60 2, 5 l, la 70 3 l, o sa vedeti scris beti cel putin 4 l de apa pe zi pai daca ala are 40 de kg cum sa bea 4 l, faceti asa cum v-am scris.
lichidele ajung in circuit si maresc fluxul de sange spre inima si cheier, probabil aveti si ameteli, sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cafeaua, succes!