| anonim_4396 a întrebat:

Fac cura de slabire. Manac foarte multe legume. Este suficient seleniul din acestea sau trebuie sa iau si suplimenti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Legume multe, fructe, carne de curcan fara piele, peste (somon, ton, sardine), samburi de migdale crude si decojite (5-6/zi), lactate degresate, nuci de Brazilia si...MULTA MISCARE! succes asigurat si de durata.

4 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Nucile de Brazilia

Sunt pline de magneziu si seleniu, doi antioxidanti puternici care previn bolile de inima si protejeaza prostata. Seleniul scade colesterolului "rau" si reduce riscul de formare a cheagurilor de sange si de aparitie a bolilor de inima. Doza zilnica recomandata: 55 micrograme pe care le poti lua din nuci de Brazilia, carne de curcan, ton si crustacee.

| Vyio a răspuns:

Pe langa cura, poti incerca suplimentele naturale de vitamine si minerale. Rau n-au cum sa-ti faca, ci te vor ajuta sa echilibrezi unele deficiente. Pe mine ma ajuta Perfectil, un supliment foarte bun!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa iei suplimenti.ca sa slabesti mananca legume si fructe in cantitati mici de tot.

| adiviscan a răspuns:

Oua de prepelita proaspete!