| anda7 a întrebat:

Feocromocitomul este cancer? Dar boala revine in timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Feocromocitomul este o tumora cu comportament variabil. Exista forme benigne, dar si forme maligne (canceroase). Tumora recidiveaza daca este maligna, dar poate recidiva si daca este benigna dar a fost incomplet scoasa

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, aceasta este o formă de cancer şi poate recidiva!

"Feocromocitomul, este o boala maligna (canceroasa) rara, in care celulele maligne sunt celule anormale transformate din celulele cromafine din organism." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......itomul_781

Vezi alte detalii la linkul de mai sus.

Toate cele bune.