| anonim_4396 a întrebat:

Fetelor ajutor, imi curge un ligid alb din vagin, iar apoi o pata maro, imi vine ciclul? Daca da cum sa-i zic mamei, voi cum i`aty zis cand va venit? Offf se duce copilarya mea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu tin minte ca eram cu bunica si mama in casa la momentul respectiv. M-am dus plangand la ele si le-am zis pur si simplu ca mi-a venit. Stiam ca nu e nimic rau, doar ce venisera la scoala. niste asistente sa ne explice tot fenomenul, si ma documentasem si eu destul din reviste, dar eram o plangacioasa laughing
Totul a decurs normal, bunica m-a felicitat si m-a linistit, iar mama n-a mai zis nimic, doar mi-a dat bani de absorbante.
Asa ca iti zic si eu tie: Felicitari! Si nu-ti face griji pentru nimic happy

10 răspunsuri:
| DanielaDumitrescu99 a răspuns:

Pai cati ani ai? eu cred ca iti vine ciclul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da iti vine
Eu am fost nevoita sa ii spun ca mi-a venit pentru ca imi trebuiau bani pentru absorbante...chiar mi-a fost rusine sa ii zic dar pana la urma i-am zis pur si simplu, i-am zis ca mi-a venit si a zis ca banuia ea pentru ca stateam mai mult la baie decat inainte. Si apropo, copilaria trebuia sa se termine si ea nu, dar asta nu inseamna ca nu mai poti sa te distrezi.

| IrinaAndreea a răspuns:

Buna! Da, cred ca de acum intri in randul domnisoarelor, asa ca imi permit sa-ti zic bun venit cu anticipatie. Mergi la ea si ii spui pur si simplu ca ti-a venit, nu trebuie sa-ti fie rusine sa ii spui, pentru ca este mama ta si trece prin aceleasi lucruri ca tine. De fapt, sunt convinsa ca va fi mai mult decat incantata sa vorbiti si sa-ti mai explice anumite lucruri daca este cazul. Succes! happy

| alinutza4a a răspuns:

Du'te si spune-i mamei tale si vorbeste cu ea.asta este cel mai bine. baftahappy

| ღ♥ღuLyღ♥ღ a răspuns:

Da, este ciclu, asa a fost si la mine. Pai te duci la mama ta si ii spui : "Mami, imi curge o pata maro, si cred ca este ciclu." nu are de ce sa iti fie rusine. Eu nici macar nu eram acasa cu mama, cand mi-a venit, eram la cineva in vizita, dar am sunat-o si i-am zis. Chiar nu trebuie sa iti fie rusine, este o cheste absolut normala. Si nu iti fie teama, nu vi foarte rau din prima, te va tine cu pata acea maro vreo 3-4 zile, eu asa mi-a duc aminte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. eu i-am zis tatalui laughing pur si simplu asta am simtit sa il sun pe el laughing apoi am primit tel de la mama cu ce trebuia sa fachee hee nu e o rusine. te maturizezi incep sa apare o gramada de schimbari ai sa vezi, dar dupa cine o sa fie sanatoasa si frumoasasmug? Bun venit in randul domnisoarelor big grin La inceput o sa fie neregulat, nu o sa vina la dati fixe. O sa dureze 1-2 ani sa se regleze calumeabig grin In timpul menstrei sa te speli acolo dar sa nu faci baie fierbinte, se recomanda un dus rapid. Absorbantul schimbat la 4h. Sa nu bei cola, sa nu mananci inghetata, sa nu umbli desculta pentru ca vei putea raci jos si e naspa rau ti-o spun din proprie experienta. Ai grija de tine :*

mira
| mira a răspuns:

Spune-i asa:Mamico, cred ca voi avea nevoie de absorbante.Succes.

| Zenithf a răspuns:

Saracuta de tine, dar nu te teme, mai ai timp sa copilaresti, asa, printre doua menstruatii. happy
Cum sa-i spui? Pai "mama, imi dai bani sa iau tampoane, ca s-au terminat", "mama, unde sunt tampoanele", "mama, ma tem ca mor, (s-au ma tem ca m-am ranit) curge sange si nu se mai opreste crying" (asta ii cam cea mai dura faza), "mama, tu cum i-ai zis lui bunica ca ti-a venit ciclul?" (asta mi se pare faina).
Pentru ca sa-ti reglezi ciclul si sa nu ai probleme cu menstruatia si chiar alte probleme, este bine sa bei ceai de coada soricelului in fiecare dimineata, inainte de masa, fa tratamentul asta 1 luna si mai repeta-l la 3-4 luni si apoi mai rar.

| Emmeii a răspuns:

Pai da iti vine.
spune`i lu maicta asa
mama. am ceva alb pe chiloti. :-s.
si vezi ce zice
oricum.
ce poa`sa spuna?

| Alesssiiia a răspuns:

Am 14 anibig grin