| ForbiddenLove a întrebat:

Fetelor ieri mi-a venit ciclu. M-a durut burta toata ziua si si azi ma doare.Este normal? IMi vine mult si nici nu trece o ora sau doua si trebuie sa il schimb iar(prima oara mi-a venit in mai apoi in august si acum in septembrie dar nu mi-o venit asa mult pana acum.Si cand am mers la toaleta sa fac treaba mica, avea o culoare rosiatica worried.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este normal, dat fiind ca esti la inceput. Irina este rosietica din cauza ca spala sangele de pe vulva. Nu te ingrijora, ai doar grija la igiena (adica spala-te de cate ori iti schimbi tamponul si dupa scaun, cu apa calduta si sapun).

| Zenithf a răspuns:

Uita-te aici ce zice despre dismenoree: http://www.boli-medicina.com/......BM-COM.php
De asemenea, coada soricelului este buna si cand iti curge prea mult.
Domnul fie cu tine.

| Saya a răspuns:

Nu-i nimichappy ia un analgezic si nu o sa te mai doara. Totul e absolut normal.

Mai vorbeste si cu mama ta din cand in candwinking nu te teme te va ajuta/ sfatui

Spor!

| TąNyą a răspuns:

Culoarea a fost mai roşiatică pentru că în acelaşi timp a curs şi menstra stai liniştită.

Dacă vine aşa mult ia un tampon pentru flux mai mare ( always ultra, always night ) sunt mai lungi decât cele normale. Cred că eşti pe la început adică mie la început îmi curgea la fel ca tine, trebuia să-l schimb des, dar după o perioadă a scăzut.

A şi pe mine mă doare burta în primele 2 zile ( nu mereu, dar se mai întâmplă ) eu îţi dau sfat să nu iei pastilă chiar dacă durerea e mare o "anihilează" doar pe moment iar fluxul ( uite şi de ce s-ar putea să fi curs atât de mult ) se măreşte am întrebat-o pe doctora mea de familie şi chiar ea mi-a dat sfatul ăsta. Eu nu folosesc niciun fel de pastilă am luat o dată când aveam spectacol şi chiar numai puteam şi după am regretat...

FantaSZy.

| elenac a răspuns:

Ia orgametril este foarte bun pentru dureri si pentru a regula sangerarea

| Anna_3775 a răspuns:

Si mie cand mi-a venit prima data, imi schimbam absorbantul des, asa ca nu iti face griji :*. Si este normal sa te doara burta pentru ca esti la inceput. Vei vedea ca pe parcurs iti vor trece si durerile de burta, si nu te vei mai schimba asa de des happy!

| Biiencutza_6492 a răspuns:

Da este normal, pe mine m-a durut burta si nu am putu merge la cinemaa cu prieteni x(, ai noroc ca te tine o ora doua eu il schim la 30 min crying
La alte fete vine pputin la altele mult
Nu te ingrijora; x

| georginika a răspuns:

Da este normal sa te doara mai ales ca esti si la inceput. Dar absorbantul nu il mai schimba asa des.se schimba o data la 4-5 ore.

| NPA a răspuns:

Da, este normalhappy Esti la inceput, in timp o sa se reguleze probabil si nu o sa iti vina atat de multhappy

| Maria46854213 a răspuns:

Este normal sa te doara burta.Nu il mai schimba asa de des.La scoala ce o sa faci? te duci din ora in ora sa il schimbi? Daca durerea de burta este chiar insuportabila poti lua jumatate de agocalmin. Ce nu ti-a venit asa mult luna asta? Poti folosi always night pentru ca alea rezista si 12 ore fara sa te patezihappyiti spun din proprie experienta.

| rosedanielle a răspuns:

Stai linistita. Nu este o regula ca la fiecare ciclu durerea sa aiba aceeasi intensitate. Difera de la luna la luna. Poate fi si din cauza ca ai racit sau ai avut o perioada mai stresanta. Nu trebuie sa iti faci griji din pricina ca ai facut treaba mica de culoare rosie. Dar trebuie sa observi de acum inainte cum va fi. Daca durerea devine din ce in ce mai insuportabila, trebuie sa te duci la un control. Pot exista si chisturi.Si nu uita, trebuie sa folosesti pentru igiena intima sapun special si apa calduta cat de des poti.