| Sorina45677 a întrebat:

Fetiţa mea are 6 ani şi e un pic răcita am fost la medic şi a zis sa îi dau pentru nas înfundat cu un spray ca să îi dau în nas.Dar ea nu ma lasa sa îi dau cu el ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dă-i.
E greu daca nu poti face asta acum, la varsta de 6 ani.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa i pui picaturi in nas daca nu accepta spray, cauti la farmacie picaturi de nas vibrocil sunt foarte bune

| Violleta2022 a răspuns:

Apelezi la cine-i aproape: sotul, soacra sau un vecin, ca sa tina mainile copilului si tu-i bagi spray-ul in nas!

| ioana748 a răspuns:

Poti incerca picaturi sau inhalații cu ceai de musetel.
Poate o convingi asa.
Sau dati tu intai cu sprayul in nas ( il stergi) si vede ca nu se intampla nimic.

| adryang78 a răspuns:

Cum adică, nu te lasă?! Are șase ani, dacă la vârsta asta n-o poți controla ce vei face mai târziu?

| StudentLaMedicina a răspuns:

Nu se întâmplă nimic. Spray-ul este pentru simptome nu este vital. De nas, mă refer. Că alte spray-uri pot fi vitale. În orice caz, poți renunța fără probleme sau mustrări de conştiință.

| natur a răspuns:

Se poate folosi ulei esential de eucalipt. Intr-o farfurie mica se pune apa si apoi 4-5 picaturi de ulei de eucalipt. Farfuria se pune in camera unde sta /doarme fetita.

| Apollo1 a răspuns:

Trebuie să înțeleagă că are nevoie de asta încearcă să o păcălești sau dacă nu să știi că pentru binele copilului se poate aplica și forța.