| RalucaRaluca567 a întrebat:

Fetiţa mea are 8 luni am început diversificare alimentelor dar ea nu prea vrea să manânce.Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

As recomanda ceva local,genetica noastră tinde spre mâncarea tradițională, ar fi bine o dieta bogata in carbohidrați adică fructe locale, ceva proteine, vezi de carne de peste are nevoie pentru creier și pentru sistemul imunitar, nu îl obligă dacă așa e felul lui, nu vezi că uni nu manca nimic așa sunt ei și e Facebook trăim în epoca obezității

| TuzacAngelina a răspuns:

Alternarea alăptare, creme/supe/biberon până când se stabilizează pe alimentul mai consistent și până la formarea florei și enzimelor pentru digestia a altceva decât al laptelui matern. De la laptele de vacă copiii devin demenți pentru că proteina din laptele de vacă este enormă și nu o pot asimila mai ales în formarea neuronilor. Pentru Omega eu am folosit semintele de in măcinate și înmuiate în ceai de tei/mixuri de banane măr altele. Formarea unui creier sănătos este mai importantă decât creșterea în greutate. Alăptarea la sân până la vărste de 1-2 ani este ideală.

| RAY a răspuns (pentru TuzacAngelina):

Ai dreptate, singurul lapte e cel de mama