| FlorinaDaniela23 a întrebat:

Fetița mea are un an a picat de pe scaun din bucătărie cât eu făceam mâncare și nu ma puteam uita la ea soțul era la munca el lucreaza si sâmbata și are mânuța fracturata am fost la urgente și iau pus ghips în dimineața asta sa întmplat ea plânge și vrea doar în brațe îmi e frica sa o pun sa doarmă sa nu se lovească la mână în somn.Ce pot face în situația asta? Cum sa ma asigur ca nu se lovește la manuta în somn?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Du-o la spital sa-i puna mana in ghips.

| ioana748 a răspuns:

Depinde cum este pusa in ghips. Toata mana sau jumatate.
Ar trebui sa faci ca o legatura care a tina mana pe langa corp.
Copilul trebuie sa doarma si ghipsul este destul de tare ca sa il poata ea rupe in somn.
Am avut mana in ghips cand eram prin generala si nu am patit nimic in somn.
Multa sanatate ❤️

| StudentLaMedicina a răspuns:

Ai fost cu ea în dimineața asta? Tu făceai de mâncare la prima oră? Sau cumva ea s-a rănit şi tu nu ai dus-o imediat la urgențe? Cum a căzut un copil care aproape nu se poate deplasa independent aşa de violent de pe scaun? Cineva în comentarii zice că şi-a rupt dinții. Eu cred că bateți copilul mai rău ca la un meci de box şi veniți cu poveştile astea.

| FlorinaDaniela23 explică (pentru StudentLaMedicina):

Nu a căzut chiar la prima ora pe la 10 dimineața a căzut și de mers în picioare merge abia a început sa meargă și da un dinte și a spart ca a căzut pe gresie dar mai de mult și de pe scaun a căzut pentru ca să urcat în picioare pe el pentru ca nu era scaun mare e mic din plastic pentru copii și atunci sa întors scaunul cu ea și a căzut e totuși mica e curioasa ce vina am eu ca a picat nu pot sa fiu tot timpul atenta la ea mai ales când gătesc, fac curat așa că dacă nu știți nu mai comentați aiurea

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru FlorinaDaniela23):

O poți pune într-un țarc dacă nu aveți posibilitatea de a cumpăra un scaun pentru copil. Siguranța ei e cea mai importantă.

| eliancodrut a răspuns:

Violetta, tu chiar nu stii sa citesti?

| eliancodrut a răspuns:

Daca mana este pusa in ghips corect, poate sa se loveasca in somn, ca nu are nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| stamateionut29 a răspuns:

Exista scaunele speciale pentru copii, sunteti doi parinti iresponsabili.
Deja are si dinti rupti din ce ai povestit in alte postari.