| FlorinaDaniela23 a întrebat:

Fetița mea are un an deja a început să meargă în picioare și acum cum a început să meargă a picat pe gresie în bucătărie și și a spart jumate dintr-un dinte și buza buza i să umflat și plânge.Ce să fac să îi treacă la buză? Și în legătură cu dintele ce pot să îi fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuia sa o ti tu de mina sa nu o lasi singură sa mearga si mai ales pe gresie unde alunecă, du o la medic pediatru sa o consulte sa vada ce are, clar s-a lovit a dat cu gura de gresie si a spart dintele s-a lovit la buză, fi atenta ca ea este mică si daca iesea pe balcon cădea pe geam, asa sau mai intimplat cazuri cu copi mici ne supravegheati au cazut de la etaj si au murit.

| Madaxo97 a răspuns:

Doctor? Medic de familie?

| FlorinaDaniela23 explică (pentru Madaxo97):

Eu consider ca nu e cazul doar pentru ca a picat puțin

| Madaxo97 a răspuns (pentru FlorinaDaniela23):

Pai ai zis că si-a spart dintele. Poate nu urgent, dar pentru dinte va trebui să faci o vizita la un dentist, măcar să își dea o părere ce să faci, dacă să il lași așa să cadă împreună cu dinții de lapte sau să se poată repara, dacă nu mai sângerează la buziță și nu mai plânge cred ca e ok. Am pățit și eu ceva asemănător cu fiul meu, tot pe la un an a căzut dar nu și-a spart dintele, doar s-a lovit la el si dintele cu pricina nu a mai crescut pur și simplu, am fost la dentist și a spus să am răbdare să cadă împreună cu dinții de lapte, și până la urmă a căzut ani mai târziu. Faci cum consideri acum, cum îți spune instinctul de mamă, dar o vizită la medicul de familie eu zic ca nu strica, ca este și gratis până la urmă.

| Cipi1212 a răspuns:

E dinte de lapte. Se rezolvă.

| adryang78 a răspuns:

Buza i se va vindeca treptat. nu prea ai cu ce s-o tratezi acolo, fiind la interior. Dintele este de lapte, o să cadă singur. Astfel de întâmplări sunt frecvente la copiii mici. happy
Sănătate multă și s-auzim de bine.

| KovacsB a răspuns:

Cat ai scris mesajul asta cred ca si-a mai spart doi dinti.

| Lubeniță38900 a răspuns:

Daca și-a spart jumate dintr-un dinte probabil ar trebui sa i pună o plombiță sau să i l scoată depinde cum este spart, du o la un dentist bun și pentru buze este buna crema de galbenele

| andreierdna91 a răspuns:

Este ingrijorator faptul ca aceasta intrebare se afla aici...
Medic, medic, medic! Nu internet!
(Cu dintele nu e panica, creste altul. Dar sunt alte motive pentru care ar trebui sa o vada un medic)

| mariapop1577 a răspuns:

Buna. Am trecut si eu prin asta recent cu baietelul meu. Nu si-a spart dintele dar si-a crapat rau buza pe interior (pe exterior mai putin grav). Gura plina de sange etc. Am vorbit cu medicul de familie si mi-a recomandat sa aplic zilnic glicerina cu nistatin local timp de 5 zile ca sa previn suprainfectia. DAR, avand in vedere ca fetita ta are dintele crapat, trebuie neaparat sa mergi la un stomatolog pentru copii sa o verifice. M-am documentat o gramada si am inteles ca sunt situatii in care o interventie mica stomatologica poate preveni multe belele pe viitor. Stiu ca ti-e putin tarsa avand in vedere ca fetita e mica, dar e mai bine sa te duci. Multa sanatate!