| monikutza a întrebat:

Fetita mea s-a nascut cu un semn la piciorus, este o pata rosie in forma de trifoi cu patru foi, problema esta ca nu e in piele este pe piele, medicul de familie nu mia explicat care este cauza aparitiei acestei pete. Daca stie cineva sa ma ajute, va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E probabil un hemangiom plan, adica o proliferare anormala a vaselor de sange mici din piele. Nu este periculoasa in nici un fel. Cauza este necunoscuta, e o mica malformatie.

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Este un hemangiom care in afara de aspectul estetic, nu o va afecta cu nimic pe fetita ta.Cauzele nu se cunosc.

daniela
| daniela a răspuns:

Cel mai bine e sa consulti un dermatolog care poate sa-ti dea si un remediu (operatie cu laser de exemplu... cunosc un caz cu o pata rosie pe faza rezolvat in acest mod)