| ZdraliStelian a întrebat:

Ficatul bolnav de ciroza se regenerează?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Nu.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Din pacate un ficat daca a ajuns la ciroza, este deja prea degradat ca sa se mai poata regenera.

| ReddY25 a răspuns:

Nu,din păcate

| TimberWolf a răspuns:

Depinde in ce faza e, daca e descoperit in faza incipienta si este indepartata definitiv cauza, daca e alcoolul de ex, se poate regenera si chiar vindeca complet, daca e in faza avansata si mai functioneaza doar 10% din el atunci transplantul e singura solutie.

| Cipi1212 a răspuns:

Depinde în ce fază este ciroza

| shyde a răspuns:

Daca e alcoolica, in principiu nu. Daca e pe grasimi, se poate "vindeca" partial. Dar depinde de stadiu. Vindecarea completa nu cred ca va exista niciodata, dar poti intoarce din leziuni, cat sa te intorci la un stadiu anterior, premergator cirozei.

Exista anume forme de reversie (partiala), dar e o misiune foarte dificila.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5339475/